Už túto sezónu nahradí nefunkčnú fontánu obrovský kvetinový záhon, vlahy bude napriek tomu na námestí dostatok vďaka trom hmlovým bránam. Zmeny čakajú aj ďalšie časti námestia.

Hoci bola súťaž o prenájom Fun zóny neúspešná, mesto neupúšťa od plánu kompletnej zmeny jej podoby. Realitou bude v budúcej sezóne, Zvolenčania ani počas tej aktuálnej neprídu o svoje obľúbené letné kino zážitky a iné podujatia.

Stará fontána na námestí sa dostala za hranicu svoje životnosti. „Vnútorné trysky sú úplne prehrdzavené. K tomu sa pridala zatopená technológia, čím je prakticky znemožnené jej spustenie. Ak by sme mali urobiť len nevyhnutnú opravu, stála by okolo 40 tisíc eur a budúcu sezónu by sme možno aj tak stáli pred podobným rozhodovaním,“ hovorí vedúci odboru výstavby a životného prostredia Maroš Hrádela.

Mesto napriek tomu vyriešilo, ako aj v aktuálnej sezóne priviesť na námestie osviežujúcu vlahu. Spustí dve svoje hmlové brány a k nim pridá tretiu. Veľký „rozprašovač“ bude šíriť vodnú hmlu z výšky takmer 3 a pol metra, čím osvieži horúce letné ovzdušie. „Súčasne pracujeme na tom, aby mohla byť na námestí vybudovaná úplne nová fontána a aby sa betónové plochy čo najviac viac zazelenali. Už v nasledujúcich týždňoch sa stará fontána premení na obrovský trvalkový záhon, v budúcich sezónach by k nemu mohlo pribudnúť množstvo stromov vo veľkých kvetináčoch. Zmeny sa dotknú nielen námestia, ale aj priľahlej ulice A. Sládkoviča, investíciu vo výške približne milión eur chceme zrealizovať za použitia eurofondov,“ vysvetľuje primátor Zvolena Vladimír Maňka.

Zmeny sa dotknú aj Fun zóny, ktorá definitívne doslúžila v podobe, v akej ju Zvolenčania poznali z uplynulých rokov. „Paletový nábytok už vyšiel z módy, no najmä je po takmer desiatich rokoch vo veľmi zlom stave. Rovnako tak matracové sedenie či slnečníky. Na stav basketbalového ihriska sme počúvali ponosy už dlhšie,“ uviedla vedúca odboru správy majetku Alena Vaľková.

Keďže sa do súťaže na prenájom Fun zóny neprihlásil žiaden záujemca, nebude možné ju počas tohto leta prevádzkovať. Do priestoru mesto privedie kultúrne podujatia. „Už 1. mája v ňom deti nájdu veľkú zábavnú zónu, počas Dní mesta pre ne pripravujeme atrakciu, akú sme doteraz na zvolenskom námestí nemali. Informovať o nej budeme už o pár dní. Rovnako zachováme tradíciu premietania filmov priamo pod letnou oblohou, ktoré príde na rad počas prázdnin a uvažujeme aj o ďalších podujatiach,“ hovorí vedúca odboru rozvoja Juliana Kochlicová Ištóková.

V budúcich sezónach mesto počíta vo Fun zóne s umiestnením úplne nového posedenia, veľkoplošnej LED obrazovky, možno dokonca aj tanečného parketu, či iných prvkov mobiliáru. Záležať bude len od toho, ako sa zadania zhostí budúci prevádzkovateľ.

„Kopačák“ – veľká preliezačka z Fun zóny pre túto sezónu poteší deti na sídlisku Sekier, „vláčik“ bude posunutý bližšie k neďalekému ihrisku pre najmenších. Aj túto hernú zónu mestu plánuje v budúcnosti rozšíriť.