Mestské detské jasle boli donedávna súčasťou priestorov Materskej školy 1. mája. Štyridsaťročná drevostavba má najlepšie roky dávno za sebou, na dôvažok sa v nej nachádza množstvo azbestu. Budovu je potrebné zbúrať, na jej mieste vyrastie nová, ktorá bude slúžiť výhradne pre potreby škôlky. Pre najmenšie deti mesto obnovilo priestory niekdajšej súkromnej materskej školy v centre mesta.

„Uvažovali sme o dvoch miestach pre presťahovanie jaslí. Z hľadiska dostupnosti i nákladov na stavebné úpravy bola vhodnejšia práve budova na Hodžovej ulici. V priebehu necelých troch mesiacov sme urobili potrebné úpravy, aby sa jasličky mohli presťahovať. Mám radosť, že deti  sú konečne v novom,“ uviedol zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Malí Zvolenčania si na svoje nové kráľovstvo zvykli rýchlo. „Počas prvého dňa boli deti trochu nesmelé, potrebovali sa skontaktovať s novým priestorom, nájsť si v ňom svoje bezpečie. Po niekoľkých dňoch môžem s radosťou povedať, že sa veľmi tešíme, ako rýchlo si zvykli,“ spomenula Katarína Ležovičová, vedúca detských jaslí. Zmenu si podľa jej slov pochvaľujú aj rodičia – páči sa im nový interiér a oceňujú výbornú dostupnosť.

Nové omietky, podhľady, svietidlá, kúpeľne, sociálne zriadenia, podlahové krytiny, nová prípojka vody, opravená kanalizácia, či výmena všetkých dverí, boli len prvým krokom ku komplexnej obnove budovy. „V budúcom roku máme v pláne zatepliť ju, izolovať základy, pustíme sa aj do opravy strechy. Taktiež bude potrebné upraviť prednú záhradku a aj zvyšnú časť vnútorných priestorov, ktoré sa dnes nevyužívajú. Budova teda dostane nový vzhľad aj zvonku. Veríme, že deti i personál jaslí sa v nej budú cítiť ešte lepšie,“ ozrejmil vedúci odboru výstavby Maroš Hrádela. Úpravou prešiel aj samotný dvor i keď chvíľu bude podľa jeho slov trvať, kým sa zazelená trávnik a osadia sa herné prvky. Doterajšia investícia v prospech najmenších bola vyčíslená na 100 tisíc eur.

Mesto sa netají snahou zlepšovať podmienky pre výchovu a vzdelávanie detí, dokonca zvyšovať kapacity vo svojich škôlkach. Len pred niekoľkými týždňami dokončilo rekonštrukciu starého pavilónu Materskej školy Prachatická. Stihlo tiež podať žiadosti o eurofondy na financovanie rekonštrukcie a zvýšenia kapacity spomenutej Materskej školy 1. mája a Materskej školy Centrum, na ktorú už mestu schválili financovanie z Plánu obnovy. V prípade MŠ 1. mája mesto vysúťažilo dodávateľa, čaká už len na schválenie financovania z Plánu obnovy. Samotné detské jasle majú kapacitu 24 detí takmer naplnenú, to sa však zmení už v septembri, kedy väčšie deti nastúpia do škôlok. „O presnom počte uvoľnených miest budeme určite informovať, aby nás mohli následne kontaktovať rodičia so záujmom o umiestnenie svojich detí,“ dodala vedúca Detských jaslí Lienka, ako sa po novom zariadenie nazýva.