Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) uvedie v piatok premiéru inscenácie s názvom Perplex. TASR o tom informovala vedúca obchodno-marketingového oddelenia DJGT Gabriela Valentínyová. Uviedla, že inscenácia je ironickým zrkadlom nášho životného zmätku.

Lektorka dramaturgie Barbora Cannerová pripomenula, že je to zároveň komediálne ladený text súčasného nemeckého dramatika Mariusa von Mayenburga.

„Patrí medzi najúspešnejších a najhrávanejších nemeckých dramatikov súčasnosti. Po jeho textoch s obľubou siahajú divadlá po celej Európe,“ spomenula s tým, že text hry Perplex však DJGT uvádza v slovenskej premiére. Preklad pripravil režisér a prekladateľ Lukáš Brutovský.

Ako dodala, žánrovo špecifická predloha sa venuje súčasným tridsiatnikom, ktorí sú často zmätení rovnako sami zo seba, ako aj zo sveta, ktorý ich obklopuje. Lektorka zdôrazňuje, že sled situácií je priznane divadelným spektrom mnohých osobných, politických, ale aj filozofických otázok, v ktorých sa aj v 21. storočí neustále strácame.

Poznamenala, že pre DJGT dielo vytvoril hosťujúci režijno-dramaturgický tím Ján Luterán a Miro Dacho. Luterán sa vyznačuje najmä osobitou iróniou. V Perplexe sú ňou najmä komplikované vzťahy, hľadanie stratenej identity, presah ideológií do reálneho života, sexualita či neschopnosť otvorenej komunikácie.

Cannerová konštatuje, že inscenácia napriek svojej rozmanitosti a rozsahu stojí na výkone štyroch protagonistov. Sú nimi Mária Knoppová, Katarína Rozkošová, Richard Sanitra a Juraj Smutný. Hudbu napísal Martin Husovský.

Premiéra sa začína v DJGT vo Zvolene v piatok, 16. decembra o 18.30 h.