Divadlo Jozefa Gregora Tajovského odpremiéruje v piatok, 1. októbra kultové dielo absurdnej drámy. Beckettovo Čakanie na Godota režíruje vo Zvolene renomovaný režisér s osobitým rukopisom Dodo Gombár.

Spisovateľ a dramatik Samuel Beckett patrí k najvýznamnejším autorom 20. storočia. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1969 výrazne ovplyvnil vývoj svetového divadla.

Jeho nadčasová a zábavná filozofická hra o kolobehu života je aktuálna vždy v čase krízy hodnôt, v čase čakania, v čase koncov a nových začiatkov. Je odrazovým mostíkom pre pomenovanie súčasnej krízy a otázok o zmysle existencie. Beckettovi tuláci Vladimír a Estragon sú bez majetku, bez zázemia, bez plánov. Vedia len, že na niečo čakajú a kvôli tomu nemôžu odísť. Čakajú a celý svet je pre nich čakárňou. V roku 2021 to nie je absurdná metafora, ale popis.

Leitmotívom hry je čakanie na niekoho alebo niečo, čo by postavy malo zachrániť. Slovné spojenie „čakať na Godota“ prešlo do hovorovej reči ako synonymom márneho, zbytočného čakania. Inscenácia DJGT akcentuje, aj prostredníctvom ďalších postáv Pozza, Luckyho a Chlapca, kľúčové otázky hry: K čomu sme pripútaní? Aké vzťahy budujeme? Čo je otrocké a čo slobodné? Čakáme stále len na pomoc zvonku?

Dodo Gombár je renomovaný režisér tvoriaci na popredných slovenských, českých i európskych divadelných scénach, dramaturg, scenárista a autor viacerých oceňovaných divadelných hier (z nich DJGT v roku 2006 uviedlo hru Hugo Karas). Gombárove réžie charakterizuje výrazná vizuálna stránka, práca so symbolom, tvorba javiskových metafor. Inscenácia Čakanie na Godota je jeho prvou réžiou v DJGT. Premiéru bude mať v piatok 1. októbra, deň predtým sa uskutoční predpremiéra a v sobotu 2. októbra prvá repríza.