V Divadle Jozefa Gregora Tajovského je od začiatku augusta čulý pracovný ruch. Naplno prebiehajú skúšky a prípravy dvoch septembrových premiér. Prvú premiéru sezóny, predstavenie Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky, si diváci vychutnajú už v piatok 4. septembra v zmodernizovanom priestore Štúdia DJGT.

Pod spoločným mottom demaskovanie bude 72. divadelná sezóna odhaľovať najrôznejšie predsudky a dogmy, reflektovať cestu priznania vlastnej krehkosti a objavovať katarziu, ktorá môže po zložení masiek prísť. Nosenie ochranných masiek sa navyše stalo úplne konkrétnym symptómom dnešnej doby a dotýka sa nás všetkých.

Prvá premiéra spojená s otvorením novej sezóny je naplánovaná na piatok 4. septembra. Hru Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky z pera provokatívnej poľskej dramatičky Doroty Maslowskej pripravil renomovaný režisér a divadelný pedagóg Ľuboslav Majera. Skúšobný proces tejto štúdiovej inscenácie prerušilo koronové zatvorenie divadiel, ale pri opätovnom pokračovaní dostali mnohé vyhrotené témy ešte silnejší akcent.

Už o týždeň neskôr, v piatok 11. septembra, bude nasledovať premiéra nadčasovej drámy Petra Karvaša Polnočná omša. Silný príbeh sa odohráva počas pamätných Vianoc roku 1944. Popredný slovenský dramatik Peter Karvaš, vnuk maliara Dominika Skuteckého, je rodák z Banskej Bystrice. Divadlo si touto premiérou pripomenie 100. výročie narodenia osobnosti Banskobystrického kraja a opätovne otvorí témy aktuálne i dnes.

Umelecký súbor DJGT zároveň v túto sezónu posilní mladá herečka Mária Knoppová, študentka 5. ročníka herectva na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Diváci ju prvýkrát uvidia na doskách zvolenského divadla práve v inscenácii Polnočná omša a vzhľadom na nastávajúce materské povinnosti dvoch najmladších členiek súboru aj v niekoľkých preobsadených postavách.