Premiéra hry Polnočná omša v Divadle Jozefa Gregora Tajovského sa bude niesť v znamení nedožitej storočnice jej autora, dramatika Petra Karvaša a aktuálneho Roku slovenského divadla.

Falošná morálka v dramatických okolnostiach druhej svetovej vojny tvorí ústredný motív citlivo budovanej zápletky tejto hry. Matematicky presná dramatikova sonda do intímneho sveta svojich postáv, ich vzájomných vzťahov a vtedajšej spoločnosti sa javí ako autentická, nadčasová, ale i hlboko humanistická.

Mrazivý príbeh inscenácie Polnočná omša sa odohráva v roku 1944, na Vianoce, počas ktorých sa za stolom rodiny Valentína Kubiša striedajú chvíle vytúženého pokoja s extrémnym napätím. Atmosféra tej doby ponúka paralelu s aktuálnymi konfliktmi hodnôt, pričom odhaľuje tie idey a hnutia, ktoré majú zhubný potenciál na dnešnú demokratickú a občiansku spoločnosť v európskom regióne.

Polnočnú omšu inscenuje umelecký šéf divadla Peter Palik, ktorý je tiež tvorcom efektného scénografického konceptu. Dobové kostýmy navrhla renomovaná výtvarníčka Eva Farkašová, sugestívna scénická hudba je z autorskej dielne Martina Geišberga a Daniela Špinera. Expresívne momenty v inscenácii dotvára medzinárodne uznávaný odborník na bojové umenia Petr Nůsek.

VÝSTAVA VENOVANÁ PETROVI KARVAŠOVI

Slávnostná premiéra inscenácie je naplánovaná na piatok 11. septembra o 18.30 hod. Presne hodinu pred ňou prebehne aj vernisáž výstavy Divadelného ústavu, ktorá bude venovaná práve Petrovi Karvašovi. Celá výstava pritom vznikla v spolupráci so zvolenským divadlom.

Jej kurátorka Martina Daubravová priblíži inšpiratívny osud a dielo významného dramatika a teatrológa z nášho regiónu, ktorý bol aj vnukom známeho banskobystrického maliara Dominika Skuteckého.