Divadlo Jozefa Gregora Tajovského v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava v pondelok, 10. júna zahájilo výstavu Kotlár vs. Amsler, 1.0. Fotografie Ľuboša Kotlára sú vystavené v dolnom foyer DJGT. Kurátorkou výstavy je Jana Hostričová.

Výstava fotografií laureáta ocenenia Grand prix Bienále divadelnej fotografie 2018, Ľuboša Kotlára, mapuje jeho niekoľkoročnú spoluprácu s divadelným režisérom Mariánom Amslerom. Cieľom kurátorskej selekcie je čiastočne nabúrať zaužívaný stereotyp, v ktorom hrá divadelná fotografia úlohu faktografického zaznamenávania divadelných inscenácií.

Kotlár a Amsler pravidelne spolupracujú od roku 2015, kooperujúc spoločne ako na propagačných vizuáloch k jednotlivým inscenáciám, tak výtvarným vkladom do inscenácií samotných, až po následné zaznamenávanie diania na javisku.

Autor v rámci výstavy prezentuje najmä diela, ktoré zostali ležať v osobných archívoch. Či už sa jedná o skice, nepoužité varianty vizuálov, pôvodné verzie neskôr dotvorených záberov pre potreby inscenácie, fotografie z inscenácií, ktoré síce nenesú požadovanú informačnú hodnotu, ale sú vytrhnuté z kontextu, v ktorom vznikli, prezentujú vizuálne silné obrazy vytvárajúce vlastný naratív. Výstava fotografií je pre verejnosť otvorená do nedele, 23. júna.