V máji a júni vrcholí 68. sezóna Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene. V pondelok 1. mája bude divadlo otvorené všetkým záujemcom. Zároveň začne predpredaj vstupeniek na 44. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské. Festivalový program je skutočne zaujímavý.

Deň otvorených dverí DJGT

Minulý rok navštívilo Deň otvorených dverí DJGT rekordné množstvo návštevníkov. Za dve hodiny prešlo priestormi divadla vyše 500 divákov. Hravé spoznávanie zákulisia divadla sa aj tento rok uskutoční 1. mája od 10.00 do 12.00.

Vstup je voľný a na svoje si prídu diváci každej vekovej kategórie. Deti zabaví veselá Zajačia kapela, na doskách znamenajúcich svet ožije magický svet za oponou, technickejšie typy sa oboznámia s prácou v svetelnej, zvukovej a inšpicientskej kabíne. Otvorená bude aj maskérňa a garderóba. Divadlom sprevádzajú herci a počas podujatia je možné získať ich autogramy aj fotografovať. Na Deň otvorených dverí vás DJGT pozýva už po štrnásty krát.

Festival Zámocké hry zvolenské

Dychtivo očakávaný program 44. ročníka Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské je skutočne zaujímavý. V čase od 9. júna do 25. júna sa Zvolen stane priesečníkom kultúrneho diania a určite sa oplatí vyhradiť si čas na festivalové predstavenia.

Riaditeľka DJGT Ing. Jana Raffajová na 44. ročník srdečne pozýva: „Zámocké hry zvolenské sú významným podujatím tak pre naše divadlo, ako aj pre mesto Zvolen a návštevníkov zo širokého okolia. Medzinárodný festival organizujeme v spolupráci so Slovenskou národnou galériou Bratislava – Zámok Zvolen. Vďaka tejto spolupráci si diváci budú môcť opätovne vychutnať hviezdne spojenie súčasného divadelného umenia s unikátnym historickým nádvorím Zvolenského zámku. Festival sa teší aj priazni hosťujúcich umelcov. Pozvanie prijali popredné slovenské i české divadlá. Z programovej skladby si vyberú priaznivci kvalitných komédií, klasických titulov, silných historických tém. Nechýba ani autentický folklórny muzikál a predstavenia pre deti a mládež. Podľa tradície otvorí festival domáca premiéra, prvé slovenské uvedenie komediálneho titulu Škola základ života, ktorá je hudobne i kostýmovo ladená do tridsiatych rokov minulého storočia. Aj tento rok ponúkame divákom výhodnú permanentku na celý festival, ktorá je prenosná a diváci s ňou majú vždy zaručené miesto v hľadisku.“

V programe sú opäť obľúbené divadlá ako Radošinské naivné divadlo, Divadlo A. Bagara Nitra, Divadlo J. Záborského Prešov, Spišské divadlo a Divadlo J. Palárika Trnava, ktoré prináša historickú komédiu Sluha dvoch pánov. Z Bratislavy prichádza Divadlo Nová scéna, Štúdio L+ S s novinkou Môj dobrý kamarát a Slovenské národné divadlo, ktoré pod nočnými hviezdami uvedie silnú slovenskú drámu Polnočná omša. Obzvlášť atraktívne sú české inscenácie. Městské divadlo Zlín prichádza s krásnym titulom Mezi nebem a ženou. Těšínské divadlo naplní nádvorie originálnym folklórnym muzikálom Kubo podľa známej slovenskej veselohry. Tretím českým hosťom je Národní divadlo Brno a divákmi milovaná inscenácia Saturnin. Kultová česká humoreska situovaná do noblesnej prvorepublikovej atmosféry je plná oslobodzujúceho humoru a je doplnená o živú swingovú kapelu. Do Zvolena zavíta aj legendárne divadlo pre deti PIKI s rozprávkou Pes (prí)tulák.

Vedúca obchodno-marketingového oddelenia Ing. Gabriela Valentínyová informuje o možnostiach predpredaja vstupeniek: „Každý rok je veľký záujem o vstupenky na festivalové predstavenia a diváci hneď od prvého dňa využívajú predpredaj. Aj tento rok začne predpredaj počas Dňa otvorených dverí v pondelok 1. mája o 10.00. Presne v tomto čase začne predpredaj v pokladni DJGT aj online na stránke divadla a festivalu. Dovtedy nájdu diváci na webstránke iba program festivalu bez možnosti rezervácie a kúpy vstupeniek. Vstupenky sú opäť rozdelené do dvoch kategórií: I. miesto je 1. – 9. rad. a v prípade presunu predstavenia do sály DJGT z dôvodu nepriaznivého počasia vstupenky platia. II. miesto je 10. – 14. rad. a v prípade presunu predstavenia do sály DJGT sa vracia vstupné. Všetky divácke otázky radi zodpovieme a tešíme sa na stretnutia pod nočnou oblohou.“

Za každým jedným ročníkom festivalu stojí precízna a kvalitná práca všetkých zložiek zvolenského divadla. Mottom aktuálneho ročníka je: „Putovanie k hviezdnym snom“. Zámocké hry zvolenské budú slávnostne otvorené v piatok 9. júna a na oblohe bude vtedy spln mesiaca. Spomínaným hviezdnym snom, ku ktorému putujú organizátori i hrdinovia jednotlivých hier, je naplnenie návštevníkov hlbokým zážitkom z umenia.