Na jeseň roku 2019 si verejnosť pripomína 145. výročie narodenia významnej osobnosti slovenských dejín. Spisovateľ a dramatik Jozef Gregor Tajovský sa narodil dňa 18. októbra 1874 v Tajove, podľa ktorého si zvolil aj pseudonym Tajovský. Zvolenské divadlo, ktorého patrónom sa stal v roku 1954, ho verejnosti priblíži výstavou aj inscenáciou.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene opätovne prezentuje od piatka 6. septembra vo vstupnom foyer výstavu Divadelného ústavu Bratislava „JOZEF GREGOR TAJOVSKÝ, dramatický osud človeka – hlboko ľudský dramatik“. Kurátorkou výstavy je Frederika Čujová, grafické riešenie pripravila Viera Burešová. Výstava, ktorú v roku 2014 navštívila aj Tajovského vnučka Tatjana Šišková, bude v DJGT prístupná do konca kalendárneho roka 2019.

DJGT zároveň pripravilo pri príležitosti projektu DNI EURÓPSKEHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA 2019 možnosť navštíviť od 9. septembra do 30. septembra komentované prehliadky tejto výstavy organizovaným skupinám v trvaní tridsať minút určené základným a stredným školám ako aj verejnosti (po dohode na Obchodno-marketingovom oddelení DJGT). Výstava bude sprístupnená aj divákom počas konania divadelných predstavení v čase od 17.45 hod, do skončenia predstavenia.

NA KONCI … – TAJOVSKÉHO DRÁMA, KTORÚ NAPÍSAL VLASTNÝM ŽIVOTOM

Od 11. októbra 2019 priblíži v obnovenej premiére život a tvorbu Tajovského aj autorská inscenácia Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej Na konci… Inscenácia mapuje život Tajovského (1874 – 1940), ktorý bol spisovateľ, prozaik, dramatik, redaktor, učiteľ, úradník, politik, najvýraznejšia osobnosť druhej vlny slovenského literárneho realizmu a od roku 1954 patrón zvolenského divadla. V réžii Kamila Žišku ožívajú osudové chvíle formujúce jeho osobnosť, spomienky na starého otca, prelomové dejinné udalosti aj postavy z jeho hier a poviedok.

Tajovského predstavuje ako človeka akčného a citlivého, zanieteného pre veci národné, podporujúceho vzdelávanie mládeže, šírenie materinskej reči a literatúry. Tiež ako človeka schopného aj po početných prehrách znovu vstať, človeka verného sebe samému. Pozornosť je venovaná aj manželke Hane Gregorovej a dejinným spolupútnikom.

Poetická a pútavá inscenácia Na konci… je určená nielen študentom, ale aj všetkým, ktorí sa chcú zoznámiť s jedným výnimočným životom a nadýchnuť sa nefalšovanej človečiny – „tajovskovčiny“. Obnovená premiéra sa uskutoční v piatok 11. októbra 2019.