Sedemdesiata sezóna v Divadle Jozefa Gregora Tajovského je dramaturgicky koncipovaná z tých inscenácií, ktoré už rezonovali na jeho javisku. Prvou z hier, ktoré takto prepájajú minulosť divadla so súčasnosťou bude Pasca na myši od Agathy Christie.

Vo Zvolene v roku 1961 tento detektívny skvost režíroval Miloš Pietor, v slovenskej premiére. V roku 2018 si  takto pripomíname aj nedožité 85. narodeniny tohto slávneho režiséra a pedagóga. Pod nové naštudovanie Pasce na myši sa režijne podpisuje Matúš Bachynec, ktorý hru aj preložil. Pôsobivú scénu navrhla Barbora Šajgalíková, dobové kostýmy Ján Husár a priliehavú hudobnú a zvukovú kulisu vytvoril Róbert Mankovecký.

Napínavý príbeh sa odohráva v priebehu dvoch dní počas snehovej búrky v usadlosti Monkswell. Jedna z postáv pod jej strechou, vedená stopami dávnych zločinov a pesničkou Tri slepé myšky, sa rozhodla vraždiť. A medzi postavami sa nenachádza iba vrah, ale aj obeť. Účinné dramatické postupy slávnej autorky  ponúkajú nenapodobiteľnú atmosféru v uzavretom prostredí, ale aj zvláštny zmysel pre humor, fascinujúce zvraty, prepracovanú psychológiu postáv a neustále gradovanie napätia, pričom sa mrazivé dialógy striedajú s romantickými scénami.

Agatha Christie pôvodne napísala Pascu na myši (The Mousetrap) ako rozhlasovú hru pre BBC, pri príležitosti narodenín kráľovnej Mary. Neskoršie hru upravila do javiskovej podoby. Autorkinu dramatizáciu v Londýne nepretržite uvádzajú od roku 1952. Fakt, že je prísne zakázané akékoľvek filmové uvedenie slávneho titulu dovtedy kým ho budú hrať v londýnskom West Ende, umocňuje exkluzivitu divadelného zážitku aj na javisku zvolenského divadla.

Premiéra predstavenia je na programe 26. októbra.