Novým riaditeľom Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) vo Zvolene je Peter Kováč. TASR to potvrdila Lenka Štepáneková, hovorkyňa zriaďovateľa, Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Pripomenula, že naposledy pôsobil ako riaditeľ Činohry Slovenského národného divadla (SND) a poverený generálny riaditeľ SND. „Výberovú komisiu presvedčil svojimi skúsenosťami, odbornosťou i koncepciou ďalšieho rozvoja divadla, ktorú predložil,“ podotkla.

Peter Kováč vyštudoval Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor filmová a divadelná tvorba. Pôsobil ako dramaturg, upravovateľ či režisér pri viac ako 100 divadelných inscenáciách v rôznych slovenských divadlách. Na viacerých filmových projektoch spolupracoval s RTVS, bol členom odborných porôt rôznych divadelných festivalov. Publikoval štúdie o divadle v odborných časopisoch a z maďarčiny preložil 36 divadelných hier, štyri romány a viacero esejí, získal niekoľko cien Literárneho fondu. V odbornej praxi priamo v divadlách pôsobil približne 18 rokov, na rôznych riadiacich pozíciách približne 20 rokov.

Pre dovŕšenie dôchodkového veku svoje pôsobenie v divadle ukončila dlhoročná riaditeľka DJGT Jana Raffajová. Podľa hovorkyne BBSK prijal štyri žiadosti na post nového riaditeľa. Do ukončenia výberového konania a riadneho obsadenia pozície riaditeľa bol jeho vedením dočasne poverený Miroslav Kováčik.