Veža farského kostola Svätej Alžbety vo Zvolene bude od júla tohto roku sprístupnená verejnosti. Po rozsiahlej a dlhodobej rekonštrukcii, ktorú poväčšine zafinancovalo mesto, sa stane ďalšou kľúčovou atraktivitou pre obyvateľov aj návštevníkov Zvolena.

Veža rímskokatolíckeho kostola bola viac ako 100 rokov neprístupná pre verejnosť. Z iniciatívy Jána Čierneho, s dohľadom arch. Pavla Pavelku a podporou Mesta Zvolen sa v roku 2017 zahájila jej kompletná rekonštrukcia. Cieľom tohto projektu bolo jej sprístupnenie pre obyvateľov, ale i návštevníkov mesta. „Rekonštrukciou veže sme chceli urobiť ďalší krok k zatraktívneniu Zvolena a zaujatiu jeho potenciálnych návštevníkov. Ide o národnú pamiatku mimoriadneho významu, ktorej chceme venovať náležitú pozornosť,“ vyjadrila sa primátorka Lenka Balkovičková. Rekonštrukciu zafinancovalo mesto sumou 57 700 eur, prispievali však aj dobrovoľníci v rámci darov zvolenskej farnosti.

„Interiér veže bol pôvodne v dezolátnom stave. V rámci rekonštrukčných prác bolo opravených 75 rokmi zdevastovaných kamenných schodov vedúcich do veže. Na vyhliadkovom balkóne majstri vymenili zábradlie, ktoré muselo byť z bezpečnostných dôvodov zvýšené a prekované umeleckými kováčmi tak, aby sa zachoval jeho pôvodný vzhľad. Veža dostala okrem iného tiež novú podlahu, omietky a taktiež nový kríž, ktorý zdobí jej samotný vrchol,“ priblížil Ján Čierny, vedúci projektu rekonštrukcie veže.

Rímskokatolícky kostol sv. Alžbety vo Zvolene je národná kultúrna pamiatka. Pôvodná románska stavba kostola pochádza z rokov 1244-1250. Kostol je pýchou najväčšieho námestia na Slovensku a dominuje mu majestátna baroková veža s výškou 49 metrov.

„Veža kostola má štyri balkóny, ktoré sú orientované na všetky svetové strany. Z ochodze balkónov je vo výške 21,5 metra nádherný výhľad na mesto Zvolen, Pustý hrad, ale aj hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Nízkych Tatier,“ približuje Juliana Kochlicová Ištóková, riaditeľka Zvolenského kultúrneho centra. Veža bola turistom prvýkrát sprístupnená počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva v roku 2016. Vtedy mala vyhliadka veľký úspech.

OTVÁRACIE HODINY ZVOLENSKEJ VEŽE

V sezóne od 1. júna do 30. septembra

pondelok – piatok od 10.00 do 17.00 hod.

sobota – nedeľa od 10.00 do 18.00 hod.

Mimo sezónu, teda od októbra do novembra a od marca do apríla bude vstup otvorený po dohode v informačnom centre Zvolenského kultúrneho centra, a to iba v prípade priaznivého počasia a podľa rozhodnutia ZKC. Od decembra do februára bude veža uzatvorená.