Budova, kde v roku 1847 zvolili Ľudovíta Štúra za poslanca uhorského snemu, sa možno dočká najväčšej rekonštrukcie vo svojej histórii. Mesto Zvolen sa za týmto účelom bude uchádzať o prostriedky z fondov Európskej únie.

Viac než 620-tisíc eur by ešte do konca októbra 2015 chcelo mesto Zvolen preinvestovať v budove historickej radnice na Námestí SNP 31. Projekt, ktorý mesto vypracovalo, počíta s kompletnou rekonštrukciou a výmenou strechy, reštaurátorskými prácami na celom objekte, ale napríklad aj celkovou modernizáciou priestorov vrátane inštalácie deväťradového hľadiska v priestoroch spoločenskej sály.

Prilbižne stomiestna sála slúži kultúrnym podujatiam od roku 2011. V budove dnes sídli napríklad informačné centrum mesta. Predtým bola sídlom Lesníckeho a drevárskeho múzea.

„Cieľom zlepšenia stavu Národnej kultúrnej pamiatky Stará radnica, je jej záchrana, jej efektívnejšie využívanie v kultúrnopoznávacom cestovnom ruchu, efektívnejšie využívanie jej kultúrneho potenciálu,“ píše sa v projektovom materiáli mesta.

O zámere budú hovoriť najbližší pondelok 2. februára zvolenskí mestskí poslanci. Schváliť budú musieť najmä povinné päťpercentné spolufinancovanie v prípade úspechu projektu. Zvolen v takom prípade doplatí z vlastného najviac 31-tisíc eur. Niečo cez 34-tisíc eur preinvestuje mesto z vlastných zdrojov na budove ešte skôr, bez ohľadu na úspešnosť projektu. Nutne je totiž potrebné vymeniť okná.