Zvolenská Slatina počas víkendu 31. júľa a 2. augusta 2015 zažije opäť poriadnu guču umenia. Počas tohto víkendu totiž mladí ľudia z občianskeho združenia Slovenský skauting, 21. zbor Korčín pripravujú už 3. ročník festivalu GUČA – guča umenia. Tento netradičný festival aspoň na tri dni oživí málo využívaný kultúrny dom a centrum obce, aby sa originálny kultúrny potenciál mladých ľudí presunul z periférie komunity priamo do jej centra.

plagát oficialPiatok podvečer už o 16:00 hod. festival otvorí dvojhodinovým koncertom známy slovenský hudobník Martin Geišberg. Po ňom bude nasledovať mladá bratislavská formácia Queer Jane hrajúca indie pop.

O 20:30 hod. rozpovie svoj príbeh mladý dobrodruh Lukáša „Kuka“ Podolského, ktorý už stihol precestovať rôzne krajiny sveta a posledných osem mesiacov strávil v krajine hobitov na Novom Zélande.

Pre všetkých návštevníkov festivalu, ktorým sa nebude chcieť ísť ešte spať, premietneme kanadský film Mami! – príbeh dospievajúceho Steva s diagnózou ADHD, ktorý dojíma a nadchýna široké publikum po celom svete.

Sobotný poobedný programový blok otvorí už o 15:30 hod. momentálne jeden z najlepších súčasných slovenských architektov Števo Polakovič, držiteľ ceny CE∙ZA∙AR 2014 a Krištáľového krídla za architektúru. Števo je súčasťou architektonického ateliéru GutGut, organizátorom festivalu Dni architektúry a dizajnu a pedagógom na fakulte architektúry v Bratislave. Do diskusného programu, kde budeme spoločne hľadať cesty ako upravovať a rozvíjať dedinské prostredie bez straty jeho prirodzenej identity sa zapojí aj jeho kolegyňa a pravá ruka Jana Benková.

Po ňom bude nasledovať diskusný program o písaní Moje malé modré z neba Sama Marca, načítanejšieho slovenského blogera aktuálne pôsobiaceho v Denníku N.

Diskusie následne vystrieda hudobno-filmová časť sobotného programu, ktorú otvorí mladá podpolianska metalová kapela Follow The Goat.

guča 2Za ňou bude hneď nasledovať skvelá indie rocková kapela Elections In The Deaftown z Považskej Bystrice, ktorá bola nominovaná aj na cenu Radio_Head Awards 2014.

Vrcholom večera bude trio vynikajúcich muzikantov hrajúcich pod názvom Talent Transport, nadžánrové fusion presahujúce hranice medzi jazzom, art rockom, popom ale aj súčasnou vážnou hudbou, ktoré je inšpirované Marekom Brezovským.

Sobotné nočné kino premietne film Nick Cave: 20 tisíc dní na Zemi – príďte sa pozrieť ako charizmatický Nick Cave, austrálsky spevák, textár, básnik a herec, strávil svoj 20-tisíci deň na Zemi.

Nedeľné poobedie na GUČI bude patriť deťom, pre ktoré Hriňovské divadlo zahrá autorský rozprávkový príbeh Janky Sekerešovej Nebo a iné ulice o deťoch, ktoré sa neboja plniť si sny a rozprávku pre najmenšie deti  Pipi dlhá pančucha. Okrem toho si budeme maľovať na tváre a veľa sa spontánne hrať v parku hry intuitívne pedagogiky.

Lístky sa budú predávať na mieste. Celovíkendový lístok stojí 5 € a vstup na jeden deň 3 €.