Autentický skate a impozantné monumenty s balkánskou atmosférou „zašlých čias“. To je esencia dvoch filmov, ktoré Zvolenčania uvidia už tento piatok 8. decembra vo Filmovom skoro klube.

Filmový skoro klub nekončí pri premietaní klasických zahraničných filmov. Najbližšie ponúkne dva filmy zvolenského autora a skejťáka Petra Mercella – Monuments I a II.

„Chceli sme ukázať autentickú skejtovú tour, nielen triky na skejtoch, ale aj atmosféru nášho výletu,“ hovorí Peter Mercell, autor dvojice filmov. Kým prvý film Monument I vznikol natáčaním na mobil, druhé pokračovanie je zvládnuté s profesionálnou technikou, hudbou a promom.

„Som veľmi rád, že hudbu nám poskytla kapela Bulp, objav roka 2015 Rádia FM, Tomáš Hafner & Beyuz. Kým jednotka je európsky projekt, celá dvojka je slovenský projekt, a to je aj to, čo nás baví,“ dodáva Mercell.

Dokumenty Monuments I a II ukazujú štvoricu mladých skejterov, ktorí sa vydávajú na „tour“ s cieľom jazdiť na tých najbizarnejších socialistických pamiatkach. „Momumenty sú ťahač, ktorý pritiahne aj ľudí, ktorí nevedia o skateboardingu nič, ale zaujímajú sa prioritne o tieto pamiatky,“ hovorí Mercell.

Aké pamiatky sa objavia v dvoch filmoch? „Napr. monument Buzludzha v Bulharsku či monument Podgaric v Chorvátsku, ktorý inšpiroval Georga Lucasa vytvoriť Star Wars,“ uzatvára Mercell. Oba filmy si budú môcť Zvolenčania pozrieť už tento piatok 8. decembra v Starej radnici. Premietanie bude spojené s diskusiou.

Filmový skoro klub (FSK) mesta Zvolen je organizovaný študentmi stredných škôl – Alica Hrašková, Katarína Hrašková, Tomáš Anton Belko, Martina Luptáková a Samuel Krivošík. FSK funguje od apríla 2017 a má v pláne prispievať filmami každý posledný piatok v mesiaci tak ako doteraz. Zároveň chcú členovia v budúcnosti dať priestor ďalším lokálnym projektom, či už študentským alebo profesionálnym.