V nedeľu 13. októbra privítala zvolenská pôrodnica už tisíce bábätko narodené v roku 2019. Malá Sára sa narodila mamičke Ivane a na svet jej pomáhal gynekológ – pôrodník Milan Mikuš. Obe sú zdravé a spokojné a aj napriek tomu, že sa im v nemocnici páčilo, si už užívajú pohodlie svojho domáceho prostredia.

Hoci Nemocnica Zvolen, člen skupiny AGEL SK, nevníma novorodeniatka len z pohľadu čísel, v poradí tisíce narodené bábätko si predsa len zaslúži pozornosť. O tom, že obľúbenosť pôrodnice stúpa, svedčí aj fakt, že tisíce dieťa prišlo na svet v roku 2018 až koncom októbra. Tento rok sa tak stalo o tri týždne skôr.

Pôrodnica vo zvolenskej nemocnici patrí v regióne Banskobystrického samosprávneho kraja k  pôrodniciam s najvyššou pôrodnosťou. Ročne sa v nej narodí asi 1 300 novorodencov. Vedenie nemocnice neustále hľadá prostriedky na udržanie a zvýšenie komfortu a bezpečnosti mamičiek a ich detí.  V uplynulých dvoch rokoch tak do rekonštrukcie lôžkových jednotiek, ako aj ambulantných a prevádzkových priestorov investovala takmer 650 tisíc eur. V súvislosti so zvyšovaním štandardu bude v záverečnej fáze modernizovaná aj časť s pôrodnými sálami.

„Našou prioritou je neustále zvyšovanie úrovne poskytovaných služieb a komfortu rodičiek. Veríme, že mamičky so svojimi bábätkami budú v našej nemocnici spokojné a do pôrodnice sa vrátia aj pri ďalšom pôrode,“ uviedol riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

Tím gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia privíta počas Dňa otvorených dverí vo štvrtok 24. októbra budúce mamičky a všetkých záujemcov, ktorí si môžu prísť pozrieť priestory gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Zvolen.

Na návštevníkov čaká okrem malého prekvapenia aj diskusia s primárom Petrom Molitorisom na tému humanizácie pôrodu. Diskutovať sa bude aj o dostupných metódach tlmenia bolesti počas pôrodu a certifikovaná lektorka psychofyzickej prípravy na pôrod odpovie na otázky týkajúce sa pôrodu a prípravy naň. Okrem priblíženia sveta novorodeniatok bude reč aj o význame bondingu a dojčenia. Súčasťou dňa bude aj prehliadka priestorov oddelenia.