Pandemická situácia v Nemocnici AGEL Zvolen je naďalej vážna, aj keď je potešujúcou správou, že zaznamenala mierny pokles najmä nových hospitalizovaných pacientov. V nemocnici veria, že vývoj pandémie koronavírusu bude už len lepší.

,,Môžem potvrdiť mierne zlepšenie najmä v počte poklesu pacientov s koronavírusom. Bohužiaľ, nie tých, ktorí si vyžadujú JIS a OAIM starostlivosť a podporu dýchania“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá. Aktuálne poskytujú zdravotnú starostlivosť spolu 68 covidovým pacientom, 14 z nich je suspektných, ôsmi sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a šiesti na neinvazívnu podporu dýchania. ,,Stále máme celkový výpadok 54 zamestnancov, ale kolegov s koronavírusom je už len 8,“ dodala Veselá.

Nemocnica už pozná aj celkové čísla za druhú vlnu pandémie: ,,Od 1. októbra 2020 do 20.marca 2021 sme prijali na covidové oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen 662 pacientov, 530 z nich bolo priamo prijatých s diagnózou COVID-19, u 132 pacientov bol dôvod prijatia iný, avšak jednou z ďalších diagnóz bol COVID-19,“ uviedla riaditeľka nemocnice čísla, ktoré dokazujú, že nemocnica prešla asi najťažším polrokom vo svojej histórii. Priemerne majú na covid oddeleniach mesačne odpracovaných 19 000 hodín a len na plošnú dezinfekciu minuli 15 800 €.

Nemocnica intenzívne pokračuje aj vo vakcinácii. ,,V nemocnici sme už zaočkovali takmer 4 500 registrovaných záujemcov vakcínou Pfizer/Biontech a od 8.marca sme v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom otvorili aj veľkokapacitné očkovacie centrum. Tu je podávaná vakcína od firmy Astra Zeneca, denne zaočkujeme  cca 330 ľudí, vakcínu dostalo už vyše 2 500 ľudí. Vakcinačné centrum je otvorené od pondelka do štvrtku,“ objasnila Veselá.

Zvolenská nemocnica naďalej poskytuje aj možnosť dať sa otestovať, či už antigénovými alebo PCR testami, resp. viacerými novými druhmi testov pre samoplatcov. ,,V našich testovacích miestach sme od 1.októbra otestovali vyše 17 500 osôb PCR testami a vyše 24 000 záujemcov podstúpilo antigénové testy,“ uviedla na záver riaditeľka nemocnice, kde stále platia prísne protiepidemické opatrenia.