Sieť zdravotníckych zariadení AGEL, kam patrí i zvolenská nemocnica, prichádza na Slovensku hneď s dvomi novinkami v testovaní ochorenia COVID-19. Od štvrtka, 4. marca si záujemcovia môžu overiť, či sú pozitívni na SARS CoV-2 antigénovým testom výterom z prednej časti nosa a RT-PCR testom zo slín.

Centrálne laboratórium skupiny AGEL na Slovensku bolo dovybavené prístrojovou technikou, ktorá umožňuje moderné vyšetrenie PCR metódou zo vzorky slín. Odber vzoriek zo slín je aktuálne dostupný v 11 nemocniciach siete AGEL, vrátane tej zvolenskej.

,,Nová metóda odberu vzorky zo slín a následné PCR vyšetrenie bola samozrejme klinicky validovaná v porovnaní s referenčnou metódou izolácie RNA a RT-PCR. Rozsiahle štúdie preukázali dokonca vyššiu citlivosť ako u klasického nepríjemného výteru z nosohltana a hrdla,“ hovorí riaditeľka laboratórií AGELLAB Elena Gaboňová. V skúšobnom testovaní boli pacientom paralelne odoberané vzorky slín, ako aj výtery z nosohltana, ktoré boli zamerané na porovnávanie výsledkov a overenie spoľahlivosti vyšetrenia.

,,Po tomto testovaní a preukázaní spoľahlivosti môžeme túto neinvazívnu, šetrnú a oveľa príjemnejšiu metódu odberu vzorky ponúkať aj záujemcom – samoplatcom ako úplnú novinku na území SR,“ dodáva Gaboňová.

Testovanie PCR zo slín je cenovo porovnateľné s klasickým PCR testom z výteru z nosohltana. Nová metóda odberu vzorky zo slín je pre pacientov výrazne príjemnejšia. Postačí, aby niekoľkokrát zakašlali do rúška, v ústach nazhromaždili väčšie množstvo slín, ktoré vypľujú do lievika. Ten je naskrutkovaný na skúmavke. Pred testovaním sa pacientom odporúča 10 minút nejesť, nepiť, nefajčiť, nežuť žuvačku, neumývať si zuby a nepoužívať ústnu vodu.

Nový druh PCR testu má aj ďalšie zásadné výhody. Je to stabilita vzorky v primárnej odberovej skúmavke a fakt, že v prípade pozitívneho výsledku je automaticky vzorka vyšetrená aj na prítomnosť britskej mutácie vírusu SARS-CoV-2. Výsledok vyšetrenia pacient dostane do 24 hodín od doručenia vzorky do laboratória, a to formou mailu a SMS kódu na jeho otvorenie. Cena pre samoplatcov je 65 eur, záujemcovia sa musia objednať na tejto stránke.

ANTIGÉNOVÉ TESTY VÝTEROM Z PREDNEJ ČASTI NOSA

Nový antigénový test rovnako znamená koniec nepríjemného testovania výterom z nosohltana. V tomto prípade stačí šetrný výter z prednej časti nosa. Test trvá pár sekúnd. Tyčinka na ster je kratšia, má jemnejšie štetinky a zasúva sa do nosa cca 2 až maximálne 4 cm, čo je výrazne menej ako pri klasickom antigénovom teste.

,,Test je však rovnako spoľahlivý ako klasický antigénový, vzorka sa spracováva priamo v mobilnom odberovom mieste, do cca 15 minút má testovaný aj výsledok, ktorý mu povie, či je alebo nie je pozitívny na koronavírus,“ ozrejmuje Gaboňová, riaditeľka laboratórií AGELLAB.

Tým, že je test šetrnejší, môže byť riešením pre deti, seniorov, citlivých ľudí, alebo ľudí s hendikepom, ale samozrejme, absolvovať ho môžu všetci, ktorí majú záujem o šetrnejší odber. Na tento druh testu je opäť potrebné sa vopred objednať na tejto stránke. Takýto test vyjde záujemcov na sumu 25 eur.