Zdravotnícke zariadenia siete AGEL SK, kam spadá i zvolenská nemocnica, rozširujú portfólio sérologických vyšetrení na prítomnosť protilátok proti vírusu SARS-CoV-2.

Ide o pomerne dostupné, jednoduché sérologické vyšetrenie, ktoré slúži  na zistenie možnosti nákazy koronavírusom v minulosti.  Tieto testy zisťujú prítomnosti protilátok v krvi, teda imunitnú reakciu organizmu. V prípade protilátok ide v podstate o nepriamy dôkaz ochorenia. Dokážu určiť úroveň nákazy populácie, nedokážu však zistiť ochorenie dostatočne včas – preto nie sú vhodné na akútnu diagnostiku ochorenia, na ktorú sa používajú citlivé PCR testy.

Sérologické testy na COVID-19 sa zameriavajú na vyšetrenie protilátok IgM, IgG, IgA a celkové protilátky, realizujú sa priamo z krvi. ,,Na základe prítomnosti protilátok sa ukáže, či testovaný v minulosti prekonal ochorenie COVID-19 alebo bol v kontakte s vírusom SARS-CoV-2, aj keď nemusel mať žiadne príznaky ochorenia. V laboratóriu prebehne vyšetrenie jednotlivých protilátok spoľahlivou a citlivou metódou“ vysvetľuje Elena Gaboňová, odborná riaditeľka laboratórií AGELLAB.

Objednanie na testy je veľmi jednoduché. Stačí sa iba registrovať na tejto stránke a vybrať si zdravotnícke zariadenie v sieti AGEL SK, dátum a čas vyšetrenia. Pacient dostane výsledok do 2 dní v prípade vyšetrenia základného panelu, alebo do 3 dní v prípade rozšíreného panelu protilátok. Výsledok si pacient môže stiahnuť prostredníctvom zaheslovaného linku zaslaného na e-mail.