Nemocnica AGEL Zvolen môže po dlhom čase skonštatovať, že nemá žiadneho covid pozitívneho zamestnanca. Klesli aj čísla v počte hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Naopak, stúpajú čísla tak zaočkovaných zamestnancov, ako aj záujemcov, ktorí využili možnosť dať sa zaočkovať buď v očkovacom centre priamo v nemocnici, alebo vo veľkokapacitnom očkovacom centre v budove Doprastavu. 

,,Verím, že pozitívny vývoj pandemickej situácie bude pokračovať, aj keď oproti minulému týždňu počet hospitalizovaných mierne stúpol. Prijali sme aj nových pacientov s diagnózou covid-19. Aktuálne u nás leží 12 pacientov, u 14 máme na koronavírus podozrenie a stav ďalších 4 je tak vážny, že museli byť napojení na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

Prvýkrát po dlhých týždňoch tiež skonštatovala, že nikto zo zamestnancov nemocnice nemá koronavírus potvrdený a nikto nie je z tohto dôvodu v karanténe. ,,Je to určite kladný efekt očkovania. Už takmer 440 našich zamestnancov má očkovanie aj druhou dávkou vakcíny.“ Za štyri mesiace tohto roka zvolenská nemocnica hospitalizovala 1289 pacientov s koronavírusom, z toho bolo 734 mužov a 555 žien. Najmladší pacient mal rok, najstarší hospitalizovaný bol vo veku 97 rokov.

Priaznivý vývoj pandémie v celom regióne potvrdzuje aj testovanie na koronavírus, najmä antigénové testy. V minulom týždni takýchto testov uskutočnili 912, pričom len tri z nich vyšli pozitívne. Nemocnica tiež vykonala 381 testov PCR a 35 testov zo slín. Zvolenskí zdravotníci už začali s plánovanými operáciami, a to najmä tých, u ktorých je predpoklad ľahšieho pooperačného priebehu. Zákaz návštev pacientov a prísne protiepidemické opatrenia zatiaľ zostávajú v platnosti s výnimkou možnej účasti otca pri pôrode po splnení všetkých podmienok.

Veľkokapacitné očkovacie centrum zároveň zmenilo očkovaciu vakcínu. V budove Doprastavu budú všetci prvoočkovanci dostávať vakcínu Pfizer/Biontech. Tí, ktorí boli zaočkovaní prvou dávkou vakcíny Astra Zeneca dostanú aj druhú dávku od tejto spoločnosti.