Nemocnica AGEL Zvolen v porovnaní s inými zdravotníckymi zariadeniami stále zápasí s vysokým počtom covid pozitívnych pacientov. Dobrou správou je, že cez veľkonočné sviatky neznamenali veľký príjem nových pacientov. Naopak, ich počet mierne klesol.

Aktuálne sa v Nemocnici Agel Zvolen starajú o 62 covidových pacientov, z ktorých 43 má vírus potvrdený, 19 je suspektných. ,,Stav piatich je tak závažný, že si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, ďalší traja potrebujú podporu neinvazívnej ventilácie,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

Nemocnici stále chýba 52 kolegov, avšak z dôvodu pozitivity na koronavírus sú to už len piati zdravotníci, dvaja ešte zostávajú v preventívnej karanténe. ,,V posledných dňoch sa ukazuje zvýšená potreba lôžok pre necovidových pacientov. Ak bude pokračovať všeobecný pozitívny vývoj pandémie, veríme, že to výrazne pocíti aj naša nemocnica a budeme môcť uvažovať o opätovnej reprofilizácii časti našich 90 lôžok späť pre bežných pacientov,“ dodala Veselá.

Verí, že sa pozitívne prejaví aj vakcinácia verejnosti, ktorá je jediným nateraz účinným prostriedkom v boji s vírusom Sars -Cov-2. Celkovo vo svojom vakcinačnom centre, ako aj vo veľkokapacitnom, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj, zaočkovali zvolenskí zdravotníci takmer 11 100 ľudí. Čo sa týka zamestnancov zvolenskej nemocnice, II. dávkou vakcíny proti koronavírusu bolo zaočkovaných už 417 pracovníkov.

V nemocnici stále platia prísne opatrenia, povinnosť nosiť vo vnútorných priestoroch respirátor FFP2 a zákaz návštev pacientov. Nemocnica ako jedna z mála pri dodržaní prísnych podmienok povoľuje aj prítomnosť otca, či inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode.