Do rekonštrukcie študovne a čitárne Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene investoval vlani Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) viac ako 270-tisíc eur. Pre pandémiu koronavírusu sa jej slávnostné otvorenie uskutočnilo až minulý týždeň.

Študovňa a čitáreň Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene prešli v priebehu uplynulého roka obrovskými zmenami. Odvážna rekonštrukcia vytvorila v niekdajšej tanečnej sále, ktorá je zároveň najväčšou miestnosťou knižnice, dynamický multifunkčný priestor, otvorený novým príležitostiam. Vynovené priestory slávnostne otvorili za účasti predsedu BBSK Jána Luntera, podpredsedu BBSK Romana Malatinca i poslancov za okres Zvolen Jána Beljaka a Petra Košíka.

„Som veľmi rád, že sme sa stretli na tomto mieste, v zmodernizovaných priestoroch študovne a čitárne Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. História tejto knižnice siaha až k Štúrovcom, ktorí jej poskytli knižný dar a započali tak jej 184 ročnú historickú púť cez rôzne sídla a zriaďovateľov. V súčasnosti, pod taktovkou Banskobystrického samosprávneho kraja, prešli tieto priestory kompletnou rekonštrukciou, vďaka ktorej sa zmenili na nepoznanie,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Podľa riaditeľky knižnice Miloty Torňošovej bolo najnáročnejšou časťou rekonštrukcie dobudovanie nového balkóna a prístupových schodísk. „Použitých tu bolo asi šesť ton ocele a transport nosníkov nás celkom potrápil. Všetko sa však nakoniec podarilo a moja vďaka patrí všetkým, od zriaďovateľa, vedúceho oddelenia kultúry, projektového tímu, realizátorov až po moje kolegyne a kolegov.“

Do rekonštrukcie študovne a čitárne kraj investoval viac ako 270-tisíc eur, investičná činnosť tu však ani zďaleka nekončí. Na tento rok je pre knižnicu určených 780-tisíc eur, ktoré budú použité na rekonštrukciu oddelenia náučnej literatúry a spoločenskovedného oddelenia. Vyčlenené peniaze sa zároveň použijú aj na rekonštrukciu fasády a suterénu a na spracovanie projektovej dokumentácie na rekonštrukciu III. etapy prízemia.

„Chceme, aby bola knižnica miestom na stretávanie mladých, aby to nebolo len o požičiavaní kníh či organizovaných podujatiach, ale o komunite.  Ide nám o to, aby sa tu ľudia dobre cítili a aby tento priestor vyhľadávali na trávenie svojho voľného času,“ povedal vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Dôležitosť kultúry v živote človeka vyzdvihol vo svojom príhovore aj podpredseda kraja Roman Malatinec. „Sme presvedčení, že kultúra po covide bude dôležitá na to, aby sa ľudia nadýchli a načerpali z nej energiu. V tomto roku nás čakajú celkové investície do kultúry v sume viac ako 3,7 milióna eur, podporujeme aj kultúru na dedinách prostredníctvom VZN. Našu podporu sme neutlmili ani počas pandémie, ale vďaka kolegom poslancom i vedeniu sme do nej investovali.“