Svetový internetový gigant Google, ktorý sa v rámci rozširovania služby Street View svojho projektu Google Earth a Maps, rozhodol pokryť aj Slovensko, na jar neobišiel ani Zvolen.

Videli ste na jar zvláštny Google automobil aj vy? Tak potom je pravdepodobné, že sa už nájdete v službe Street View dostupnej cez program Google Earth alebo Google Maps priamo na internete. Do tváre si však priamo neuvidíte. Rozmazané sú aj evidenčné čísla automobilov, tak ako Googlu nariadil slovenský Úrad pre ochranu osobných údajov. To však neznamená, že nespoznáte samých seba napríklad podľa oblečenia. Zo sveta sú známe rôzne prípady, kedy boli na 360 stupňových snímkoch zachytené aj rôzne nechcené či kuriózne situácie. Azda jediným nedostatkom sú miesta spojov jednotlivých snímkov kde pri niektorých pohľadoch dochádza k rozostreniu fotiek alebo ich nepresnému spojeniu. To je však pri takto podrobnom mapovaní celého sveta absolútne zanedbateľné.

Zvolen je zachytený pomerne podrobne, a tak si ľudia po celom svete môžu nájsť nielen snímku vášho mesta, ale aj ulice, domu, okna, balkónu či auta stojaceho pred ním. Snímky sú natoľko kvalitné, že môžete hodnotiť i stav chodníkov v meste, či omietky na fasádach budov. Nie sú však zachytené úplne všetky ulice. V porovnaní s Banskou Bystricou ale napríklad uvidíte naše Námestie SNP, pretože popri ňom ide cestná komunikácia. V Banskej Bystrici je historické námestie výlučne pešou zónou, a tak sa priamo na ňom autá Googlu neocitli.

Ako si teda virtuálne Slovensko a svet pozriete? Najjednoduchšie cez známu stránku maps.google.com. V navigácii nad približovaním kliknete na oranžovú postavičku, ktorú potiahnete do mapy na ulicu, na ktorej sa chcete ocitnúť. Funkcia sa na mape zobrazí až vo chvíli, keď sa nachádzate nad pokrytým územím. Razom stojíte na danom mieste, z ktorého sa môžete poobzerať okolo seba, alebo sa postupne posúvať po uliciach ďalej. Podobne služba funguje aj v aplikácii Google Earth.


Zväčšiť mapu