Už v stredu prejde Zvolenom skoro 140 pretekárov z 23 európskych či ázijských tímov, ktoré tu zabojujú o špeciálnu rýchlostnú prémiu v rámci 59. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Zaujímavý cyklistický program ale čaká návštevníkov zvolenského Námestia SNP po celý deň.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPočas prvej etapy tohtoročných pretekov Okolo Slovenska absolvujú cyklisti 181-kilometrov dlhú etapu zo Šiah až do Telgártu po slovenskej „Route 66“, respektíve ceste I/66. Na trati sú pripravené štyri rýchlostné prémie, a to v Krupine, Zvolene, Banskej Bystrici a Brezne. Špurtéri na čele preteku tak o body zabojujú aj vo Zvolene pod zámkom, keď by sa sem mali dostať podľa predbežných predpokladov krátko po pol druhej popoludní. Štart etapy je v Šahách naplánovaný na 12-tu hodinu a podľa rýchlosti, ktorú peloton, respektíve uniknutí jazdci dosiahnu, sa bude posúvať aj čas ich príchodu do Zvolena. Vodiči motorových vozidiel sa kvôli pretekom musia vyzbrojiť trpezlivosťou a pripraviť na krátkodobé uzávierky miestnych komunikácií, ale aj obmedzenia v rámci hlavného cestného ťahu v čase prejazdu pretekárov, ktorí budú pokračovať smerom do Banskej Bystrice.

V ďalších dňoch potom pretekárov čaká etapa pod Tatrami, následne sa spodnou trasou cez Podpoľanie vrátia cyklisti na stredné Slovensko do Žiaru nad Hronom, odkiaľ sa v rámci ďalšej etapy presunú na Považie. Preteky vyvrcholia v nedeľu 14. júna v Bratislave.

Mesto Zvolen a OZ Cyklo Zvolen pri tejto príležitosti pripravili na Námestí SNP zaujímavý program najmä pre mládež pod názvom Cyklodeň. Od 9.30 h budú pripravené cyklistické aktivity pre deti v podobe dopravného ihriska či prekážkovej dráhy. O 12-tej hodine sa oficiálne otvorí cyklistický chodník medzi Zvolenom a Sliačom a následne sa budú môcť okoloidúci prizerať cyklistickej šikovnosti a zručnosti cyklo-trialistov či handbikerov.