Nové vozidlá MHD sú nízkopodlažné, klimatizované a spĺňajú prísne emisné normy. Zvolenčania sa okrem väčšieho pohodlia môžu tešiť aj na úplné novinky – bezplatné wi-fi pripojenie či možnosť nabíjania mobilného telefónu. Bezpečnosť v autobusoch zvýši kamerový systém. Prvé nové autobusy vo Zvolene už premávajú.

„Postupne bude v uliciach nášho mesta jazdiť 24 úplne nových autobusov. K nim pribudnú ešte ďalšie štyri, na ktoré sa nám dokonca podarilo získať peniaze z eurofondov. Zvolenčania sa tak môžu tešiť na úplne inú kultúru cestovania – presne tak, ako sme im to sľúbili,“ uviedla k novinke zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.

Obnova vozidlového parku je súčasťou zmluvy, ktorá vzišla z minuloročného verejného obstarávania. Jej víťazom sa stala spoločnosť SAD Zvolen, keď ponúkla za prepravné služby cenu vo výške 2,04 eur (bez DPH) za odjazdený kilometer.

„Nové vozidlá majú jednotný vzhľad, samozrejme vo farbách nášho mesta. Rôzne reklamné polepy sú tak definitívne minulosťou. Vychádzame v ústrety aj starším ľuďom, mamičkám s kočíkmi či ľuďom so zdravotným postihnutím. Autobusy sú totiž nízkopodlažné a bezbariérové, sú v nich miesta vyčlenené pre telesne či zrakovo postihnutých jednotlivcov. Aby sa v nich Zvolenčania cítili bezpečne, pristupujeme dokonca k ich vybaveniu kamerovým systémom. Minulosťou sa stávajú rozpálené vnútorné priestory v letných mesiacoch, každý jeden autobus je vybavený modernou klimatizačnou jednotkou. Ďalším krokom k našim cestujúcim je možnosť pripojiť sa na bezplatnú wi-fi či nabiť si mobilný telefón,“ vypočítava výhody cestovania novými autobusmi zvolenská primátorka.

Autobusy spĺňajú prísnu emisnú normu EURO 6 a sú tiež plné moderných prvkov. Technológie napríklad pomôžu dopravcovi i mestu získať kompletný prehľad o počte nastupujúcich či vystupujúcich a to dokonca po jednotlivých zastávkach. „Málokto vie, že na budúci rok si pripomenieme 70 rokov od založenia MHD vo Zvolene. Myslím, že sme Zvolenčanom pri tejto príležitosti pripravili pekný darček,“ dodala k téme nových autobusov Balkovičová.