Už v sobotu 2. mája sa vo zvolenskom Dome kultúry ŽSR zíde smotánka slovenskej bigbítovej scény. Spája ich totiž spoločná práca s jedným z najuznávanejších hudobníkov modernej slovenskej hudby, Dežom Ursinym, ktorý nás pred 20. rokmi opustil, keď podľahol rakovine.

spomienka_na_deza_ursinyhoNa tomto koncerte si 2.mája vo Zvolene pripomenú jeho pamiatku Laco Lučenič, Pavol Hammel, Fedor Frešo s kapelou The Badge a Soňa Horňáková. Práve ona spomína na Deža ako na inšpiratívnu postavu a ako sama tvrdí, jeho hudba jej otvárala úplne nové videnia v oblasti vlastnej tvorby a pôsobila na ňu rovnako fascinujúco, ako hudba Joni Mitchell-ovej.
Fedor Frešo sa špeciálne pre tento benefičný koncert vracia k pôvodnému nástrojovému zloženiu kapely Soulman, ktorú svojho času zakladal práve s Dežom Ursinym. „Práve túto éru vnímam ako moju vstupenku do profesionálneho sveta. Veľa som sa tam naučil a na tie časy rád spomínam. Som pyšný na fakt že som tiež “ten, čo hrával s Dežom,“ dodáva Fedor Frešo.

Účinkujúci svojou účaťou prispejú benefičnej myšlienke koncertu, keďže je spojený s verejnou zbierkou, ktorej výťažok poputuje na podporu aktivít OZ Svetielko nádeje. Združenie Svetielko nádeje vzniklo v roku 2002 a pôsobí pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. Svojimi aktivitami sa snaží zlepšovať život detí s onkologickými a život limitujúcimi ochoreniami.

Dezider „Dežo“ Ursiny (* 4. október 1947, Bratislava – † 2. máj 1995, Bratislava) bol slovenský bigbítový a artrockový hudobník, skladateľ a spevák. Spolu s Mariánom Vargom a Pavlom Hammelom tvorí trojicu hlavných zakladateľov modernej slovenskej rockovej hudby. Profesionálne sa venoval dokumentárnej filmovej tvorbe, kde sa uplatnil ako režisér, dramaturg, scenárista, autor námetov a filmovej hudby. Gro jeho hudobnej kariéry je späté s básnikom Ivanom Štrpkom, s ktorým spolupracoval na jedenástich štúdiových albumoch.