Zvolenská hudobná scéna sa vždy pýšila plodným podhubím, z ktorého vzišli mnohé dnes už legendárne kapely.

Toto podzemie je rovnako tolerantné k bluesu, džezu či metalu a opodstatnenie má každá jedna skupina či hudobník. Je jedno či hráva pre seba v skúšobni, alebo na popredných festivaloch – trávenie voľného času sebarealizáciou je bez debaty zdravá, a pre kultúru (a tým pádom atmosféru) v meste viac ako prospešná činnosť.

Aj keď mnohé z týchto kapiel sú známe skôr v rámci rôznych komunít, aj bez masovejšej propagácie dokážu tvoriť kvalitné umenie, bez kompromisov a komerčného kalkulu. Nasleduje teleso je toho dokonalým príkladom.

Secret Session je hudobná skupina chlapcov a dievčat, ktorí po skoro piatich rokoch koncertovania začínajú uskutočňovať svoj sen o debutovom albume. Všetci členovia pochádzajú zo Zvolena a okolia, no kapela sídli v hlavnom meste. Hudobne vychádza zo starej rockovej hudby z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, ktorú obohacuje o vlastnú poetiku a názor. Výsledné kompozície a farebný zvuk mieša v sebe prvky art rocku, psychedélie ale aj bluesu a pesničkárstva podľa vzoru velikánov ako Neil Young, The Band či Grateful Dead. Zaujímavé na Secret Session je prepájanie hudby a výtvarného umenia pomocou živých analógových projekcií, keď sa na kapelu počas koncertu cez meotar premietajú miešajúce sa farby, oleje, alkoholy a iné tajné tekutiny. O tento, v kontexte súčasného rocku unikátny vizuálny zlepšovák sa stará Iva Macková, pedagogička z VŠMU a divadelná scénografka spolupracujúca s viacerými alternatívnymi aj štátnymi divadlami nielen na Slovensku.

Momentálne sa partia nachádza pred realizáciou svojho prvého albumu a vyzýva všetkých fanúšikov poctivej hudby a slobodného umenia na pomoc pri jeho vzniku. Na portáli hithit.sk si tak prispievatelia môžu do 5.1.2019 ako protihodnotu predobjednať CD kapely, ručne robené tričká, gitarové lekcie či súkromný akustický alebo riadny elektrický koncert. Na podporu zbierky je kapela momentálne na svojom Hit(ne)hit turné, ktoré pozostáva z dvanástich zástavok po strednom a západnom Slovensku.

Vo Zvolene môžete Secret Session tradične uvidieť vo Zvonci, na treťom ročníku nimi organizovanej akcie Rock and Roll Christmas v sobotu 22.12. Turné skupina ukončí takisto v rodnom meste špeciálnym novoročným akustickým koncertom v priestoroch čajovne Mandala 6.1.2019.

Secret Session sú zjavom na slovenskej hudobnej scéne a ich výnimočnosť ďaleko prekračuje kontext mesta Zvolen.  Odporúčame ich všetkých hudobným znalcom, ako aj mladším vnímavým poslucháčom, ktorí sa strácajú v beztvárnosti súčasnej hudobnej produkcie.