Mesto splnilo svoj prísľub a prináša svojim obyvateľom tradičný symbol Vianoc. A hoci tento rok bez predvianočných vystúpení na pódiu, Zvolenčania sa predsa len budú môcť nadýchnuť príjemnej atmosféry.

Pripravené sú stánky, vyrezávaný betlehem, svetielka obľúbeného hviezdneho neba. V obmedzenej forme dokonca ostalo aj občerstvenie, vrátane obľúbeného punču.

„Nevedela som si predstaviť, že by sme Zvolenčanom po tak náročnom roku nedopriali možnosť nadýchnuť sa predvianočnej nálady. Verím, že si dedinu na námestí užijú, aj keď s viacerými obmedzeniami,“ uviedla primátorka Lenka Balkovičová.

Hoci 10 stánkov otvorili tento rok bez veľkých osláv, záujemcovia v nich nájdu rovnaký sortiment ako v minulosti. Zvolenčania sa tak môžu tešiť dokonca aj na svoj obľúbený punč. Občerstvenie si budú môcť zakúpiť „z okienka“ stánkov, tento rok, žiaľ, bez možnosti vychutnať si ho priamo na mieste.

Samozrejmosťou je pohyb v priestoroch dediny s rúškom či dodržiavanie potrebných odstupov. Nemálo hygienických požiadaviek musia splniť aj samotní predajcovia. „Bez týchto pravidiel by nebolo možné otvoriť vianočnú dedinu, teraz už majú všetko v rukách jej návštevníci. Ak sa budú správať zodpovedne a dodržiavať odporúčania, budeme sa môcť z našej dedinky tešiť počas celého adventu. Vynaložili sme veľa úsilia, bolo by preto mrzuté, ak by sme ju museli pre nedodržiavanie nariadení zatvoriť. Ja však verím, že Zvolenčania ostanú zodpovední,“ vyjadrila sa zvolenská primátorka.

Už na prvý pohľad je zrejmé, že v dedine chýba pódium, na ktorom v minulosti vystúpili s vianočnými koncertmi Robo Opatovský, Ilona Csáková, či kapela Polemic.

„Vieme, že ich vystúpenia len ťažko nahradí reprodukovaná hudba, no musíme si uvedomiť, že tento rok je všetko trochu inak. Aj my sme sa však prispôsobili a presťahovali sme kultúru na internet. Už túto nedeľu začíname na našom youtube kanáli s prvým adventným koncertom na zámku a takto budeme pokračovať počas všetkých štyroch predvianočných nedieľ. Predvianočný program obohatíme ďalšími piatimi prenosmi z koncertov na Starej radnici. No a myslíme aj na našich najmenších Zvolenčanov. 6. decembra pre nich rozsvietime vianočný stromček na námestí. A prezradím, že v tento deň medzi 15.30 a 16.30 budú môcť deti dokonca stretnúť Mikuláša, ako sa spoločne so sprievodom prechádza naším námestím,“ doplnila s úsmevom primátorka Balkovičová.