V tejto chvíli sa informácia týka predovšetkým obyvateľov širšieho centra mesta a sídliska Západ. Práve v týchto lokalitách mesto už o niekoľko týždňov pristúpi k zavedeniu regulovaného parkovania.

Obyvatelia môžu svoje vozidlá od 20. marca registrovať z pohodlia domova cez webovú aplikáciu datamesta.zvolen.sk. Postup nie je nijako zložitý, v zásade je potrebná iba platná e-mailová adresa a prístup na internet.

„V prvom rade je potrebné zadať do prehliadača uvedenú adresu, prejsť do sekcie Moja zóna, zaregistrovať sa a následne požiadať o rezidentskú (prípadne inú) parkovaciu kartu. Po uhradení príslušného poplatku môže držiteľ elektronickej parkovacej karty od 1. mája začať využívať jej výhody. Platnosť karty je jeden rok, systém pred koncom platnosti e-mailom upozorní jej vlastníka na potrebu predĺženia,“ ozrejmil vedúci odboru dopravy zvolenskej radnice Pavel Brťka.

Absencia klasických „papierových kariet“ pritom podľa jeho slov neznamená menšiu kontrolu. Naopak, v uliciach mesta sa bude pohybovať kontrolné vozidlo, ktoré bude snímať evidenčné čísla a na základe prístupu do systému upozorní mestskú políciu na prípadný priestupok. „Domáci obyvatelia sa tak ani pri novom type evidenčných čísel nemusia obávať, že by mestská polícia nevedela identifikovať vozidlá, parkujúce v zóne v rozpore s pravidlami rezidentského parkovania,“ doplnil náčelník mestskej polície Jozef Záchenský.

Prostredníctvom novej aplikácie bude môcť ktokoľvek žiadať nielen o rezidentskú či abonentskú kartu, ale od 1. mája taktiež zaplatiť parkovací lístok. Výhodou je v tomto prípade sadzba za dlhodobejšie parkovanie. Služba bude prístupná v sekcii „Parkovanie“. „Aplikácia dokonca pomôže obyvateľovi s orientáciou v zóne, keď na základe GPS informácií z mobilného telefónu informuje vodiča, v ktorej zóne sa nachádza a akú výšku poplatku by teda mal uhradiť,“ vysvetľuje Brťka.

Regulované parkovanie funguje v úplnom centre Zvolena už viac ako desať rokov, výhody z neho čerpajú najmä obyvatelia s trvalým pobytom, ktorí si zakúpili rezidentskú kartu. Mesto chce aj v ďalších zónach týmto spôsobom chrániť domácich obyvateľov. Obyvatelia s trvalým pobytom mimo zóny budú musieť svoje vozidlá premiestniť, prípadne si zakúpiť abonentskú kartu za omnoho vyššiu sumu. Možnosťou je aj prehlásenie trvalého pobytu, čím splnia základnú podmienku na vydanie rezidentskej karty.  Rezidentskú kartu na prvé vozidlo v domácnosti bude možné po splnení príslušných podmienok získať za 20 eur, na druhé vozidlo 100 eur a na každé ďalšie 400 eur.