Aj tento rok sa Zvolen zapojil do kampane na podporu cyklodopravy v meste. Počet účastníkov z roka na rok rastie.

Spolu 36 tímov, o päť tímov viac ako minulý rok, najazdilo za mesiac kampane vo Zvolene 16 995,16 km, čo je o 3 000 km viac ako v roku 2017. V rámci 1970-tich jázd ušetrili asi 4 530,27 kg CO2.

„Som veľmi rada, že vo Zvolene sú ľudia, ktorým záleží na životnom prostredí, aj vlastnom zdraví a k obidvom pristupujú takto aktívne,“ povedala primátorka Lenka Balkovičová, ktorá spolu s koordinátorom Marekom Rojíkomv stredu 20. júna hodnotila tohtoročnú kampaň. Poďakovala aj najúspešnejším účastníkom kampane, medzi ktorými nesmel chýbať tím AKM Ministerstva obrany SR. Už tretí rok si vojaci odniesli putovný pohár. Napriek tomu vraj záujem o cyklodopravu v ich práci nevzrástol.

Cyklista Michal Palkovič z víťazného tímu AKM, ktorý ako jednotlivec najazdil spolu najviac kilometrov, chodil takmer každý deň do práce zo Žemberoviec, čo je asi 70 km od Zvolena. „Vstávam tak o pol štvrtej,“ smial sa muž, pre ktorého je cesta do práce zároveň tréningom.

V rámci Slovenska rastie počet zapojených samospráv, aj tímov. Každoročne kampaň oslovuje čoraz viac ľudí. Je to dobrá správa pre Slovensko, ktoré sa tak približuje moderným krajinám Európy, kde veľká časť obyvateľov miest využíva na prepravu práve bicykel. Podľa účastníkov kampane si ale šoféri stále na cyklistov na cestách nezvykli a pozor musí dávať hlavne cyklista.

VYHODNOTENIE ZVOLEN

Najviac jázd (138) –tím CykloFagor – FagorEderlan Slovensko a.s.

Najviac km (1 311,27) – AKM – Ministerstvo obrany SR

Najlepší jednotlivec – najviac jázd (44) – Jozef Lukáč – ZSSK Zvolen 1

Najlepší jednotlivec – najviac km (1368,792 km)  – Michal Palkovič – tím AKM