Osemnásty ročník súťaže O putovný pohár Katedry protipožiarnej ochrany – Železný hasič 2019 pozná víťazov. Svoje sily si v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene zmeralo 53 študentov vysokých a stredných škôl a členovia dobrovoľných hasičských jednotiek z rôznych kútov Slovenska.

Súťažiaci zdolávali disciplíny, ako napríklad rozťahovanie 40 metrových hadíc, prehadzovanie pneumatík, preskakovanie cez dvoj metrovú prekážku, výbeh či vytiahnutie hadíc na balkón štvrtého podlažia. Nezápasili však len s časom, ale aj s poveternostnými podmienkami.

Počas súťaže výdatne pršalo a na ceste bolo permanentne niekoľko centimetrov vody. Jednou z disciplín bol aj prenos figuríny cez tunel. Okrem toho, že figurína vzhľadom na 18. ročník súťaže dosiahla svoju plnoletosť, dala hasičom poriadne zabrať. Váži totiž približne 80 kíl a v mokrom prevedení bola ešte ťažšia.

,,Na týchto mladých ľuďoch je vidieť ohromné nadšenie. Okrem štúdia sa venujú aj záujmovej činnosti, ktorá dopĺňa ich absolventský profil. Jednou z nich je práve hasičský šport. Teoretické vedomosti z prednášok sú doplnené praktickými cvičeniami na škole, ale aj na hasičských staniciach. Študenti si zvyšujú svoju psychickú a fyzickú kondíciu a odolnosť, ktoré sú nevyhnutné pri plnení ich budúceho náročného povolania,“ povedala Danica Kačíková, vedúca Katedry protipožiarnej ochrany z Technickej univerzity vo Zvolene.

Súťaže sa zúčastnili hasiči zo Žiliny, Košíc, Prievidze, Žarnovice, Sielnice a mnohých ďalších miest. Takmer polovica súťažiacich boli študenti Technickej univerzity vo Zvolene, kde je možné študovať program Protipožiarna ochrana a bezpečnosť. Akčných mladých hasičov podporila aj Dobrovoľná požiarna ochrana SR a Hasičský a záchranný zbor SR.

ŽELEZNÁ HASIČKA 2019

O titul Železného hasiča bojovali aj ženy. Hoci niektoré disciplíny boli pre nežnejšie stvorenia zohľadnené v objemoch závažia s ktorým súťažili, ich kondičkou sa môžu rovnať nejednému silákovi.

,,Nedá sa povedať, ktorá disciplína je najťažšia. Kombinácia všetkých disciplín dá určite zabrať, ale asi také najkritickejšie je motanie hadíc. Tam strašne rýchlo odídu nohy a potom to už je boj, a aj tie schody dajú zabrať,“ hovorí Natália Weissová, študentka 2. ročníka študijného programu Protipožiarna ochrana a bezpečnosť na Drevárskej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene.

V kategórii žien obhájila tretie miesto. ,,Ja som už od malička chcela byť hasička ako ocko. To je moja veľká  inšpirácia a beriem ho ako svoj veľký vzor. Určite by som sa mu chcela aj v tomto športe, ale aj v kariére hasiča, aspoň trochu podobať,“ doplnila Natália.

Tohtoročnou Železnou hasičkou sa stala Andrea Špaňová zo Žilinskej univerzity v Žiline a titul Železný hasič si vybojoval Maroš Bošeľa zo SOŠ Drevárska vo Zvolene.

,,Veľmi sa tešíme vysokej účasti súťažiacich,ako aj tomu, že vo všeobecnosti je vysoký záujem o štúdium v odbore hasičstvo a pre študentov je tento odbor atraktívny. Hasičstvo je nielen náročné povolanie, ale aj poslanie,“ zhodnotil Ivan Chromek, riaditeľ súťaže Železný hasič.