Štvorica pretekárov Dukly Banská Bystrica v zložení Lukáš Kubiš, Denis Hoza, Dávid Kaško a Simon Nagy štartuje v týchto dňoch na troch jednorazových pretekoch v Maroku. Hneď úvodné podujatie vyšlo Slovákom na výbornú a Lukáš Kubiš sa mohol radovať z víťazstva. Zvolenský rodák triumfoval v Maroku i v druhý deň.

Lukáš Kubiš si v piatok 26. mája na konto pripísal prvé tohtoročné víťazstvo na pretekoch UCI, kedy si na Grand Prix du Prince Héritier Moulay el Hassan vybojoval najvyššiu priečku. Pre Slovensko získal 40 bodov UCI do olympijského rankingu.

„Máme za sebou prvú jednorazovku v Maroku. Po dvoch dňoch bez bicyklov, ktoré nám prišli až večer pred štartom, sme nevedeli, čo môžeme očakávať. V prvom päťkilometrovom kopci, dvadsať km po štarte, to ihneď nakopli domáci Maročania a na vrchole nás zostalo asi dvadsať. Relatívne dobre sme sa všetci striedali, a tak sa náskok zvyšoval. Päťdesiat km pred cieľom nastúpili dvaja domáci jazdci, s ktorými som odišiel. Neskôr nás dostihli ďalší a už sme pokračovali v osmičke.

V poslednom kopci pätnásť kilometrov pred cieľom už Maročania začali nastupovať, a v nastupujúcom tempe sa išlo až do cieľa. Nepodarilo sa však nikomu odísť, takže sa šprintovalo. V šprinte do kopca som vedel, že budem vo svojom, a tak aj bolo. Prvá jednorazovka a prvé víťazstvo,“ priblížil priebeh prvého pretekového dňa v Maroku zvolenský rodák Lukáš Kubiš. 

Darilo sa aj druhý raz

Aj v sobotnej jednorazovke Grand Prix du Trône si vďaka aktívnej tímovej spolupráci Lukáš ustrážil čelo pretekov a v špurte pätnásťčlennej skupiny zvíťazil. Do olympijského rankingu tak pripísal ďalších 40 bodov UCI.

Pre nepriaznivé počasie v horách sa organizátori rozhodli zmeniť smer druhého dňa pretekania a vymeniť mestá štart/cieľ. A tak namiesto 1000 výškových metrov čakalo na cyklistov takmer dvojnásobné stúpanie. Od začiatku sa šlo napriek neustálemu stúpaniu svižné tempo.

V únikoch boli aktívni Simon Nagy i Dávid Kaško, po preskupení pelotónu ešte sťahovali únik, kde sme zastúpenie nemali. V najťažšom stúpaní zostal vpredu už len Lukáš Kubiš spolu s Dávidom v približne 25 člennej skupine. Do cieľa sa posledné tri desiatky kilometrov už len klesalo, takže dôležitá bola technika. Tá je vďaka niekdajšiemu pretekaniu na horských bicykloch silnou stránkou Lukáša, čo potvrdil i v záverečnom víťaznom špurte.

„Dnešná jednorazovka bola 80 kilometrov hore kopcom a zvyšok dole. Po štarte sa vytvárali skupiny, kde sme vždy mali zastúpenie. V najstrmšej časti kopca, asi na 50. km, sa vytvorila skupina, kde sme neboli, ale Dávid so Simonom to pekne stiahli. Neskôr, ako sa už začalo zjazdovať, odišli dvaja Maročania, ktorí mali nanajvýš tridsať sekúnd, ale opäť perfektne pracoval Dávid aj s Alžírčanmi a stiahli to. Do cieľa sa stále klesalo, a tak to bol veľmi rýchly šprint. Som veľmi rád, že dnešnú tímovú robotu som opäť mohol zavŕšiť víťazstvom,“ opísal priebeh druhého dňa Zvolenčan Lukáš Kubiš.

Trojica jednorazových pretekov je pomenovaná po marockom princovi Moulayovi el Hassanovi a kráľovskej rodine. Jazdia sa v náročnom púštnom teréne pri pohorí Atlas v okolí starobylého mesta Fes.