Predstavitelia samosprávy mesta Zvolen a ďalší hostia si v utorok pripomenuli 78. výročie oslobodenia mesta vojskami sovietskej a rumunskej armády. V čase otvoreného vojnového konfliktu na východ od našich hraníc však prebiehala pripomienka vo výrazne menšom rozsahu, než je zvykom.

Oficiálna pripomienka a uctenie padlých vojakov prebehlo v utorok dopoludnia pri Pamätníku červenej armády na Námestí SNP vo Zvolene. Pripomienka následne pokračovala tradične aj na vojenských cintorínoch.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme sa rozhodli pripomenúť si výročie pietnym aktom, bez prítomnosti zástupcov politických strán či zástupcov iných štátov,“ uviedol primátor Zvolena Vladimír Maňka. Dôvodom nebola pritom len situácia na Ukrajine, ale aj domáca politická situácia v čase blížiacich sa parlamentných volieb.

Na rovnakom postupe sa zvolenský primátor dohodol aj s primátorom susednej Banskej Bystrice, ktorá si oslobodenie pripomenie 24. marca. Aj tam sa pripomienka zaobíde bez väčšieho množstva delegácií či zahraničných hostí, respektíve reprezentácií veľvyslanectiev.