Štát mieni celoplošne testovať na Covid – 19, mesto hľadá dobrovoľníkov na vypĺňanie formulárov. Tí budú v tomto prípade nemenej dôležití ako samotní zdravotníci. Pri odbere je totiž nutné vyplniť informácie o každom jednom účastníkovi. Vláda preniesla úlohu na mestá a obce.

V menších obciach starostovia s touto úlohou pravdepodobne nebudú mať výraznejší problém. Na jedno odberné miesto im postačí zabezpečiť dvoch až troch administratívnych pracovníkov. V mestách však bude situácia omnoho náročnejšia. „V prípade Zvolena pôjde najmenej o 30 odberných miest, štát na každom z nich požaduje prítomnosť niekoľkých administratívnych pracovníkov,“ vysvetľuje primátorka mesta Lenka Balkovičová.

Testovanie na prítomnosť ochorenia Covid-19 sa má uskutočniť na budúci týždeň počas piatka, soboty a nedele, zopakuje sa aj o týždeň neskôr. Celkovo teda pôjde o 6 dní, počas ktorých sa bude testovať celých 12 hodín. Ak by sa hneď tí istí ľudia striedali po 6 hodinách, pre oba predĺžené víkendy je potrebných minimálne 120 ľudí. A to by sa stále jednalo len o dvoch administratívnych pracovníkov na jednom odberovom mieste.

Keďže je však len ťažko možné predpokladať, že tí istí ľudia budú môcť pracovať počas šiestich hodín po celých 6 dní, dobrovoľníkov bude potrebných omnoho viac. Jedná sa tak o stovky ľudí.

„Hoci nepôjde o náročnú prácu, náročné budú pochopiteľne pracovné podmienky. Uvedomujeme si to a preto hľadáme ľudí, ktorí sú ochotní aj napriek tomu pomôcť. Z prácu ich samozrejme odmeníme,“ dodala zvolenská primátorka.

Jednotlivci starší ako 18 rokov môžu svoj záujem ohlásiť zaslaním správy na e-mailovú adresu dobrovolnici@zvolen.sk.

Prvé kolo celoplošného testovania vláda naplánovala na posledné dva októbrové a prvý novembrový deň. Druhé kolo by sa malo uskutočniť o týždeň neskôr, teda v dňoch 6. až 8. novembra. Počas oboch predĺžených víkendov by mali byť na Covid-19 testovaní dospelí, ako aj deti od 10 rokov.