Kvôli kauze Gorila sa bude protestovať v piatok 3. februára vo Zvolene a budúcu stredu v Banskej Bystrici.

Po minulotýždňovej demonštrácii, počas ktorej sa v hlavnom meste zišli tisíce ľudí, aby vyjadrili svoje rozhorčenie nad kauzou Gorila, ohlásili organizátori na piatok druhý protest. Okrem Bratislavy sa do neho zapoja aj ďalšie krajské mestá Žilina, Nitra, Prešov, Košice a Trenčín. V Banskobystrickom kraji sa v súčinnosti s celoslovenskou akciou zídu demonštranti vo Zvolene.

Protest vo Zvolene je ohlásený na piatok 3. februára o 16.00 hod na Námestí SNP. Ako bolo už niekoľkokrát oznámené nosenie zbraní a potravín si organizátori neprajú a dištancujú sa od správania, ktoré poškodzuje mesto a jeho okolie a taktiež správania ohrozujúceho ostatných.

Za zvolenskými organizátormi podľa jedného z členov tímu nestojí žiadna politická strana. “Sme podpornou apolitickou akciou pre Bratislavu. Stojíme za tým istým čo aj oni, akurát nie každý si môže dovoliť vycestovať do Bratislavy. Ide o pokojný protest, máme podporu polície a dúfame v inteligenciu ľudí,” vysvetľuje jeden z hlavných organizátorov. 

Banská Bystrica má protest ohlásený na stredu 8. februára na Námestí SNP. “Po prekonzultovaní danej situácie s organizátormi z Bratislavy, s pani Gállovou, s koordinátormi protestu z Banskej Bystrice a zo Zvolena, sme sa rozhodli kvôli nedrobeniu a netriešteniu síl podporiť akciu vo Zvolene,” píše na sociálnej sieti Facebook jeden z banskobystrických aktivistov Marek Šlosár.

Čo je Gorila?

V novembri minulého roka sa na internete objavili dokumenty, ktoré údajne pochádzajú z prostredia Slovenskej informačnej služby. Tá mala v akcii s krycím názvom Gorila odpočúvať konšpiračný byt v Bratislave. Tu sa údajne schádzali spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák so vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom a členkou Výkonného výboru Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou. Z ich údajných rozhovorov vyplýva, že v rokoch 2005-2006 bol proces privatizácie ovplyvňovaný záujmovými skupinami, ktoré vyplácali provízie zúčastneným aktérom. Podľa Gorily mal Jirko Malchárek na províziách z privatizácie získať 319 miliónov korún a Bubeníková okolo 200 miliónov korún.

Autenticitu spisu, ktorý sa objavil na internete potvrdil novinár Tom  Nicholson, ktorý sa k spisu dostal v roku 2009. Spis odovzdal polícii, no k žiadnemu prešetreniu udalostí nedošlo a polícia dokument dokonca stratila. Podobne sa s vyšetrovaním nezačalo ani začiatkom roka 2006, kedy analytické výstupy z odpočúvania dostali predseda vlády a minister vnútra. Okrem spomínaného novinára, ktorý sa stýkal s príslušníkmi SIS, potvrdil existenciu spisu Gorila aj súčasný minister vnútra Daniel Lipšic a predsedníčka vlády Iveta Radičová.