Mesto Zvolen dodalo v týchto dňoch svojmu partnerskému ukrajinskému mestu Rivne agregát na výrobu elektriny o výkone 100 kilowattov (kW).

Chce mu tak pomôcť preklenúť náročné zimné obdobie, keďže ruské raketové útoky z polovice novembra zničili veľkú časť kritickej infraštruktúry a energetického systému mesta a tristotisícová metropola jedného z ukrajinských regiónov stratila prístup k dodávkam elektrickej energie. Informoval o tom primátor mesta Zvolen Vladimír Maňka.

„Výkonný agregát poskytla na tento účel tunajšia spoločnosť Marius Pedersen. Okrem toho sme získali aj menšie agregáty o ktoré Rivne tiež žiadalo. Desať takýchto o výkone 2,5 kW sa nám podarilo získať za výrazne nižšiu cenu prostredníctvom košického Rotary clubu,“ uviedol. Malé agregáty spolu s 50 kusmi termoodevov poputujú podľa Maňku na Ukrajinu vo štvrtok.

Mesto Zvolen vyhlásilo pred dvomi týždňami aj verejnú zbierku na výdavky spojené s pomocou ľuďom v tomto ukrajinskom meste. „Doteraz je na účte 5440 eur,“ pripomenul Maňka. Ktokoľvek má záujem zúčastniť sa na zbierke, môže tak urobiť zaslaním ľubovoľného príspevku na účet SK30 0200 0000 0000 0720 4858.