Medzinárodný letný festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen štartuje v utorok, 9. júla a potrvá až do štvrtka, 11. júla. Okrem domácich súborov sa festivalu zúčastnia aj zahraničné súbory z Austrálie, Litvy, Srbska či Španielska.

Slávnostné zahájenie Akademického Zvolena 2019 sa uskutoční v sále Divadla Jozefa Gregora Tajovského v utorok 9. júla so začiatkom o 17.30 hod. Práve v priestoroch zvolenského divadla prebehne prvý súťažný večer, na ktorom bude prítomná prvá polovica súborov.

V rovnaký deň zároveň odštartuje aj prvý festivalový večer. Jeho plánovaný začiatok je o 19.30 hod, na Námestí SNP a zúčastní sa ho druhá polovica prihlásených súborov.

Zvolenčanov čaká ten istý harmonogram aj na nasledujúci deň festivalu (streda 10. júl). Tento krát sa však súťažného večera zúčastnia súbory, ktoré deň predtým svoje umenie predviedli na zvolenskom námestí počas festivalového večera. Zo Slovenska bude dokopy súťažiť osem vysokoškolských folklórnych súborov, ktorými sú Borievka, Ekonóm, Hornád, Mladosť, Poľana, Technik, Trnafčan, Stavbár a Zobor.

Štvrtkový program odštartuje už v poobedňajších hodinách, a to dvojhodinovým krojovaným sprievodom, ktorý sa na Námestí SNP začne o 14.30 hod. Podvečer sa program presunie opäť do sály DJGT, kde sa podvečer o pol šiestej uskutoční Galakoncert. Galakoncertu sa zúčastnia viac ako tri stovky umelcov, ktorí divákom predvedú svoj talent v speve, tanci alebo hre na hudobné nástroje. Publikum si bude môcť vychutnať choreografie, ktoré zobrazujú život a národné tradície svojho ľudu.

Tretí festivalový večer na námestí začne o 18.30 hod, a práve ním bude program Akademického Zvolena ukončený. Festival Akademický Zvolen sa uskutoční po dvadsiaty štvrtý krát. Jeho história siaha až do roku 1973, kedy bol usporiadaný po prvýkrát. Pravidelne ho organizuje Technická univerzita vo Zvolene v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, ako aj s mestom Zvolen.

PRIEREZ AKADEMICKÝM ZVOLENOM 1993 – 2017