V nepriaznivej pandemickej situácii mesto využíva tie možnosti školskej dochádzky, ktoré mu umožňujú nariadenia ministerstva školstva. Hoci mnohé iné samosprávy zriaďujú jednu či niekoľko zberných škôlok, vo Zvolene sú od pondelka, 11. januára otvorené všetky.

Navštevovať ich však môžu iba deti rodičov pracujúcich v takzvanej kritickej infraštruktúre. „V prvom rade sme chceli pomôcť našej nemocnici. Situácia tam vôbec nie je dobrá, pracovníci sú veľmi vyťažení, veľmi by privítali návrat kolegov, ktorí museli ostať doma s deťmi práve kvôli zavretým školám a škôlkam,“ hovorí zvolenská primátorka Lenka Balkovičová. Dodáva, že školy i škôlky sú otvorené aj pre deti iných rodičov z prvej línie. Svoje dieťa tak mohol do zvolenskej školy alebo škôlky nahlásiť nielen lekár či zdravotná sestra, ale aj hasič, policajt alebo predavač. V mnohých prípadoch sa tak aj stalo.

„Podľa predbežného záujmu malo v pondelok 11. januára nastúpiť do školských lavíc zvolenských základných škôl spolu 126 žiakov, uvádza vedúca odboru školstva zvolenskej radnice Zuzana Almáši Koreňová a dodáva: „Každá jedna základná škola otvára svoj školský klub. Doobeda v ňom prebehne dištančné vzdelávanie, na popoludnie si učitelia pripravili pre žiakov voľnočasové aktivity. Samozrejmosťou je ranný filter, rúška, dezinfekcia a tiež rozdelenie do skupín. V jednej skupine nie je viac ako päť žiakov a jeden učiteľ.“

Najväčší záujem o školskú dochádzku je od rodičov detí zo ZŠ Hrnčiarska, kam ich dnes malo nastúpiť hneď päťdesiat. Najmenej ich bude pravdepodobne navštevovať ZŠ Jilemnického 1 – štyria. Školské kluby sú otvorené od pondelka do piatka medzi 6.30 a 16.00. Záujem o umiestnenie škôlkárov bol ešte väčší. Rodičia avizovali nástup 357 detí, čo by bola takmer tretinová naplnenosť. Takmer s päťdesiatkou počítajú škôlky Imatra, Voljanského, Fullu a Centrum. Najmenší záujem bol z materskej školy J. Bánika, kde o umiestnení detí uvažovali rodičia 13 detí.

V uvedenej forme budú zvolenské školy fungovať minimálne týždeň, pričom mesto pozorne sleduje situáciu s ich možným plošným otváraním. Pri škôlkach bude aktuálna situácia trvať dlhšie, nakoľko s ich otvorením ministerstvo nateraz nepočíta skôr ako 25. januára.