John Paramai ponúkne ľuďom recept ako relaxovať tak, aby sa im do života vrátila pohoda, radosť a zdravie a aby boli doma aj v práci efektívnejší. Návštevníkom podujatia porozpráva aj príbeh o tom, ako sa dostal k meditácii on a prečo dnes učí meditovať ľudí po celom svete.

Štatistiky hovoria, že syndróm vyhorenia postihuje až dve tretiny súčasných Európanov. So stavom duševného aj fyzického vyčerpania v dôsledku práce sa stretávame čoraz častejšie aj na Slovensku. Odborníci na to radia jednoduché – naučte sa oddychovať. Ale ako, keď vám horia termíny, hlavou vám celý deň víria problémy a po príchode domov sa musíte vrhnúť na aktivity, ktoré si vyžaduje domácnosť a rodina? Naučiť sa vypnúť je takmer nemožné. Efektívnym nástrojom môže byť aj tzv. „mindfulness“ alebo meditácia. „Je dôležité robiť niečo pre upokojenie mysle. A najjednoduchšia, najlacnejšia a najrýchlejšia cesta ako vrátiť mysli pokoj, je zatvoriť oči a prestať myslieť,“ hovorí mních LP John Paramai, ktorý v októbri príde na Slovensko. V rámci svojho turné sa zastaví aj vo Zvolene.

John je vyštudovaný informatik a informatikou sa aj živí. V Thajsku pôsobí ako mních, ktorý sa venuje meditačnej praxi a zároveň učí online meditovať ľudí po celom svete. Dokázal spojiť moderný svet informačných technológií a starodávne poznatky thajských mníchov. „Nevyužívam internet na neproduktívne trávenie času, ale na prácu. Môj cieľ je jasný – učím prostredníctvom nich ľudí meditovať,“ hovorí John Paramai.

Meditáciu vysvetľuje ako metódu na skvalitnenie života. Hovorí, že rovnako ako telo, potrebujeme trénovať aj mozog. „Naša myseľ je ako plačúce dieťa, ktoré keď chceme utíšiť, nedokážeme to krikom, ani zlosťou, a nedokážeme to okamžite. Jediné, čo pomáha, je láska, trpezlivosť, počkať, kým sa myseľ utíši a nájde pokoj. A to je meditácia,“ vysvetľuje mních v jednom z videí, prostredníctvom ktorých komunikuje s verejnosťou na celom svete.

Podľa výskumov dokáže už niekoľkominútová meditácia pozitívne ovplyvniť sústredenie, pamäť, efektivitu v práci, medziľudské vzťahy, imunitu aj celkové zdravie. Toto mentálne cvičenie dokáže náš život zefektívniť a priniesť mu vyššiu kvalitu. A práve o tom bude v nedeľu 28. októbra hovoriť LP John v Občianskom centre OKO na podujatí JOGAdeň. Pred prednáškou a krátkou, 20-minútovou meditáciou bude pre účastníkov možnosť zacvičiť si jogu. Na podujatie je potrebné zaregistrovať sa vopred, a to na nasledujúcej webovej stránke. Kapacita prednášky je obmedzená.