Lucia Vričanová, foto: zvolen.sk | 3.3.2011

Zvolen je v transparentnosti nad priemerom

Transparency International Slovensko (TIS) robila prieskum, ako sto najväčších slovenských miest a osem samosprávnych krajov plní zákon o zverejňovaní zmlúv na internete. Zvolen obsadil 30.-tu priečku.

Povinné zverejňovanie zmlúv na internete je podľa zákona 546/2010 povinnosťou ministerstiev, ústredných orgánov štátnej správy a verejnoprávnych inštitúcií zverejňovať zmluvy uzavreté po 1.januári 2011 v Centrálnom registri zmlúv.

Internetové stránky miest, na ktorých by ste mali nájsť tieto dokumenty sprístupnené by mali byť priehľadné pre čitateľa, TIS preto zisťovala, akú transparentnosť občanom ponúkajú najväčšie mestá na Slovensku. Na prvých troch miestach s najlepšou transparentnosťou sa umiestnili Stará Turá, Topoľčany a Handlová a celkovo Nitriansky VÚC.

Podľa TIS: „Samosprávy viac dbajú na splnenie zákonnej povinnosti, než na praktický prínos pre občanov.“ Zákon je v platnosti od začiatku roku no za dva celé mesiace túto povinnosť nesplnili tri samosprávy, Podunajské Biskupice, Dolný Kubín a Myjava. Niektoré samosprávy nezverejňujú mená a názvy firiem, s ktorými boli zmluvy uzatvorené, alebo hodnoty uzatvorených kontraktov.

Viac informácií nájdete TU.