Hokejisti Zvolena využili druhý majstrovský mečbal, keď v piatom zápase finálovej série Kaufland play-off Tipos extraligy zdolali na domácom ľade kamzíkov z Popradu. Klub spod Pustého hradu tak oslavuje historicky tretí majstrovský titul.

V úvodných minútach zápasu mali navrch Zvolenčania, ktorí si vypracovali veľký tlak v 5. minúte, keď vystrelil dvakrát od modrej Kubka a k nebezpečnej dorážke sa dostal Kolenič. Jeho zakončenie však bolo zblokované. Kamzíci pohrozili na konci 7. minúty. V prečíslení najprv nemieril presne Skokan a z dorážky sa nepresadil ani Svitana. Vyše 500 prítomných divákov videlo prvý gól v 9. minúte. Postaral sa oň Allan McPherson, ktorý sa po koncovke Nuutinena dobre zorientoval pred bránkou a poslal za Vošvrdu odrazený puk. Popradčania však už o minútu na to vyrovnali na 1:1. Brejčák prihral spoza bránky Vandasovi, ktorý prenechal puk presne zakončujúcemu Petrovi Bjalončíkovi. Jedinú presilovku v prvej tretine hrali po Meliškovom faule z 13. minúty hráči Popradu, ktorí sa však v početnej prevahe do vedenia nedostali. Po prvej 20-minútovke tak platil nerozhodný stav.

Brankár Popradu Vošvrda sa zapotil v úvode druhej tretiny, keď vyrazil nebezpečné strelecké pokusy McPhersona a Tibenského. Kľúčový moment prostrednej časti hry prišiel v 28. minúte, keď Mashinter tvrdo fauloval Nuutinena a v druhom zápase po sebe bol vylúčený na 5 minút plus do konca zápasu. V početnej prevahe si domáci vypracovali tlak, no Popradčania obetavo bránili a takmer prežili celých 5 minút bez ujmy. Rytieri však využili dlhú presilovku v jej samom závere. Zvolen poslal do vedenia Radovan Bondra, ktorý usmernil medzi tri žŕdky strieľanú prihrávku McPhersona. V závere druhého dejstva si po faule Betkera zahrali druhú presilovku kamzíci, no Zvolenčania tesné vedenie do druhej prestávky ubránili.

HKM Zvolen tak delilo od majstrovského titulu už len 20 minút hry. Poprad hral po faule Kubku zo 43. minúty v početnej prevahe, ktorú však rýchlo ukončil Livingston, ktorý sa previnil nebezpečnou hrou so zdvihnutou hokejkou. V hre štyroch proti štyrom sa vynašiel Mikúš, ktorý sa ocitol v dobrej pozícii bez hokejky a futbalovou pätičkou posunul puk McPhersonovi. Ten však trafil len Vošvrdu. Popradčania hrali po faule Bondru zo 43. minúty ďalšiu presilovku, no tá sa opäť skončila predčasne, keďže Kubku podrzail Skokan.

V skrátenej presilovke rytierov posunul atakovaný Betker puk Allanovi McPhersonovi, ktorý sa z pravej strany natlačil pred Vošvrdu a svojím druhým gólom v zápase zvýšil na 3:1. Za tohto stavu už bol Zvolen veľmi blízko k titulu. Ostávalo odohrať už len niečo vyše piatich minúť a hostia museli vrhnúť všetky sily do útoku. Snahu Popradčanov však pribrzdil nedovoleným zákrokom Skokan. Hostia napriek tomu skúsili hru bez brankára. V nej sa ešte podrailo Popradu znížiť po presnej strele Jamesa Livingstona. Zverenci trénera Petra Oremusa si už ale tesné vedenie postrážili a po výhre v piatom zápase finálovej série získali pre HKM Zvolen historicky tretí majstrovský titul.

Tipos extraliga – Kaufland play-off – Finále – 5. zápas – 6. 5. 2021 – Zvolen

HKM Zvolen – HK Poprad 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 9. McPherson (Nuutinen, J. Mikúš), 33. R. Bondra (McPherson, Hraško), 55. McPherson (Betker) – 10. Bjalončík (Vandas, D. Brejčák), 59. Livingston (Haščák).

Stretnutie sledovalo 512 divákov. Konečný stav série: 4:1.

Zostava HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Betker, Kotvan, Ivan, Melancon, Hraško (A), Kubka (A), Meliško – R. Bondra, Viedenský, Stupka – McPherson, J. Mikúš (C), Nuutinen – Marcinek, Tibenský, Kolenič – Jedlička, M. Halama, Gubančok – Ďuriš (tréner – P. Oremus).

Zostava HK Poprad: Vošvrda (Hamerlík) – Kramár, D. Brejčák (A), Demo, Dalhuisen, Ulrych, Hudec, Hodorovič – P. Svitana (C), Skokan, Haščák – Handlovský, Preisinger, Vandas – Livingston, Bjalončík, Tavi – Mešár, Matej Paločko, Mashinter – Zagrapan (A) (tréner – P. Mikula).