Zo suvenírových euro bankoviek s nulovou hodnotou, ktoré sú svojim motívom spojené s významnými lokalitami či turistickými atrakciami, sa stal fenomén. Pre jedinečnú pamiatku, ktorá môže časom získať na hodnote pre jej obmedzený náklad, sú neraz mnohí ochotní vystáť dlhé rady.

Takéhoto netradičného suveníru či pamiatky sa už v máji dočkajú aj Zvolenčania. Zvolenská samospráva pri príležitosti 780. výročia obnovenia mestských privilégií mesta iniciovala vznik 0 eurovej bankovky venovanej práve Zvolenu.

„Ponesie motív Zvolenského zámku, ktorého autorom je Michal Ďurica a na predaj bude dostupná na Starej radnici. Stane sa tak významným prvkom pripomínajúcim výročie založenia mesta ešte dlho po jeho skončení,“ informuje zvolenská samospráva na svojom webe.

Bankovky 0 Euro Souvenir sú vydávané po celej Európe a vytvorili ich a vyrábajú v spoločnosti Oberthur Fiduciaire, ktorá okrem iného vyrába aj pravé bankovky. Suvenírové bankovky sú katalogizované v zberateľských katalógoch a niektoré zaujímavé a limitované vydania si vzhľadom na veľký záujem zberateľov časom zvyšujú svoju hodnotu. S projektom súvisí aj cestovateľská a zberateľská aplikácia, ktorá približuje vyobrazené miesta na mape. Ako informuje mesto na svojom webe, v tomto roku vychádza na Slovensku zatiaľ len šesť ďalších motívov. Napríklad bankovka na oslavu 30. výročia založenia Slovenskej republiky.

Predaj zvolenskej 0 Euro Suvenir bankovky venovanej oslavám 780. výročia obnovenia mestských privilégií mestu Zvolen, začne v Informačnom centre na Starej radnici mesta Zvolen od 26. mája. Cena suvenírovej bankovky je vo výške 3 eur.