Mestskí poslanci v pondelok 26. júna schválili súťaž, z ktorej vzíde konečný návrh novej plavárne. Prihlásiť sa a predkladať návrhy môžu architekti do konca septembra. Mesto si určilo základné požiadavky, ktoré musia byť rešpektované. Patrí medzi ne veľkosť bazénov, ale aj zelená strecha či ďalšie prevádzky, ktoré by mali byť v budove. 

Stará mestská plaváreň sa rokmi dostala do zlého technického stavu. Náklady na prevádzku sú vysoké, rovnako sú nevyhovujúce vplyvy na životné prostredie. Nedá sa v nej regulovať teplota a neustále hrozia rozsiahle poruchy vykurovacieho systému.

Moderné miesto slúžiace na rekreáciu

Na jej mieste mesto plánuje vybudovať novú, modernú, ekologickú plaváreň s kapacitou až 500 osôb a reštauráciou, fitness centrom, saunou i novým parkoviskom. Stará budova má byť komplexne zrekonštruovaná, aby v nej mohlo byť umiestnený nový bazén s tobogánom. Uvedená vodná plocha by mala slúžiť pre potreby relaxu širokej verejnosti.

Zamierené na ekológiu  aj plavecké podujatia

„V plánovanej prístavbe bude umiestnený nový plavecký bazén s dĺžkou 25 metrov a 10 súťažnými dráhami. Svojimi parametrami bude môcť poskytnúť dokonca možnosť pre usporiadanie vrcholových plaveckých podujatí, vrátane tých svetových,“ vysvetľuje zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Ekologickosť budovy bude podľa jeho slov zabezpečená aj zelenou strechou. Jej benefitom bude možnosť slnenia počas leta. Mesto dokonca uvažuje aj o vybudovaní vonkajšieho rekreačného bazéna s priestorom na odpočinok.

Zladiť všetky predstavy nie je ľahké

V minulosti vo Zvolene prebiehali rozsiahle diskusie o veľkosti plaveckého bazéna. „Ak by sme stavali 50 metrový bazén, nebude priestor na potrebné parkovanie, museli by sme tak pristúpiť k výstavbe parkovacieho domu. Rozdiel v investícii by už  predstavoval minimálne 3,5 milióna eur. Okrem toho prevádzka väčšieho bazéna by bola o 175 tisíc eur ročne drahšia, aj so zohľadnením počtu návštevníkov.

Tento rozdiel vyžaduje ročné splátky vyššie o pol milióna eur počas dvanástich rokov. Obyvateľov mesta by to stálo viac o šesť milión eur len za prvých dvanásť rokov prevádzky. Mesto veľkosti Zvolena by to neúmerne zaťažilo, nebolo by tak schopné spolufinancovať ďalšie potrebné investície za desiatky miliónov eur, ktoré pripravujeme,“ ozrejmil návrh 25 metrového bazéna zvolenský primátor.

„Nie je vôbec jednoduché zladiť predstavy odborníkov, poslancov, profesionálnych športovcov i samotnej verejnosti. Nejednotnosť a rôznorodosť názorov v minulosti spôsobili, že Zvolenčania doteraz nemajú možnosť plávať v dôstojných podmienkach. O to viac ďakujem všetkým poslankyniam a poslancom mestského zastupiteľstva, ktorí včera schválili návrh architektonickej súťaže na novú plaváreň,“ dodal Maňka.