Zvolenská ŽOS vyhrala vo februári súťaž na veľké opravy lokomotív ČD Cargo. Najväčšiemu českému vlakovému nákladnému prepravcovi opraví tri až päť strojov. Maximálna hodnota zákazky je 45,9 milióna českých korún (1,77 mil. euro).

Výberové konanie na „provedení vyšších oprav lokomotiv nezávislé trakce“ bolo rozdelené na viacero typov lokomotív. ŽOS Zvolen získala zákazku na opravu lokomotív 181/182 v rozsahu R1. Táto oprava v sebe zahŕňa demontáž podvozkov spolu s opravou trakčných motorov, opravu všetkých elektrických točivých strojov a príslušenstva, pneumatického okruhu. V priebehu 24 mesiacov môže byť do ŽOS Zvolen doručených až päť strojov tejto série s tým, že minimálne sa tu budú opravovať tri stroje.

Opravované lokomotívy sú vozidlami jednosmernej (elektrickej) trakcie, majú šesť náprav a začiatok ich výroby siaha do 60-tych rokov minulého storočia. Ich výrobcom bola česká Škoda Plzeň. Tieto lokomotívy sa v ŽOS Zvolen v minulosti opravovali hlavne pre poľských prepravcov.
„Teší nás, že sme v krátkom čase získali ďalšiu významnú českú zákazku,“ hovorí Imrich Czere ,generálny riaditeľ zvolenskej Žosky.

Spoločnosť Železničné opravovne a strojárne (ŽOS) Zvolen totiž koncom roka 2020 získala vo verejných súťažiach dve iné veľké české zákazky. Pre České dráhy (ČD) už modernizujú 12 vlakov 646 Stadler GTW a v priebehu päťročného kontraktu zrealizujú pre najväčšieho českého dopravcu aj generálnu opravu 13 dieselelektrických rušňov radu 754.

„Od Českých dráh a ČD Cargo tiež máme objednávky na opravu série sólo spaľovacích motorov K12 V230 DR. Aj vďaka novým kontraktom už dnes vieme, že minimálne 60 percent našich výkonov bude tento rok smerovať do zahraničia,“uzatvára Czere.