Dnes už legendárny slovenský herec Jozef Adamovič, ktorý v rokoch 1989 až 1991 viedol činohru Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, zomrel v piatok vo veku 74 rokov.

jozef adamovicJozef Adamovič, ktorý sa preslávil rolou Mórica Beňovského v seriáli Vivat Beňovský, sa narodil 23. apríla 1939 v Trnave. Patril medzi najčastejšie obsadzovaných hercov Československa v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Po skončení herectva na VŠMÚ pôsobil v Slovenskom národnom divadle, a to až do roku 1991. Na začiatku osemdesiatych rokov študoval divadelnú a filmovú réžiu v Moskve a následne ako režisér uviedol hry v divadlách v Přerove a Ostrave. Po revolúcii sa stiahol do úzadia z filmu i divadla. V dramatickej produkcii sa následne objavoval už iba zriedka. Na Slovensku ho mohli diváci ako herca naposledy vidieť vlani v seriáli Televízie Joj Pod povrchom. Naposledy sa spolu s manželkou Božidarou Turzonovovou predstavil v českom seriáli Stopy života.

V rokoch 1989 až 1991 bol šéfom činohry Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Na začiatku deväťdesiatych rokov známy herec prekonal rakovinu, po úspešnom vyliečení sa dal na podnikanie. V roku 1995 spoluzakladal Akadémiu umení v Banskej Bystrici, na ktorej ako pedagóg pôsobil takmer desať rokov, ako vedúci Katedry herectva. Turzonovová, s ktorou napriek jeho nevere a nemanželskej dcére prežili viac než päťdesiat rokov, neskôr bola prvou dekankou Fakulty dramatických umení Akadémie umení. Naposledy ako pedagóg pôsobil na konzervatóriu v Košiciach a Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. V roku 2012 obdržal od prezidenta republiky Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenska. Informáciu o smrti svojho bývalého popredného herca v piatok podvečer potvrdilo Slovenské národné divadlo.

Zostrih z relácie Takí sme boli s Jozefom Adamovičom na stránke youtube.com: