Zaujíma vás,kde končí znečistená nemocničná bielizeň a ako ju perú? Nemocnica AGEL Zvolen spotrebuje mesačne približne 11 ton bielizne zo všetkých oddelení a ambulancií. Zdravotnícka bielizeň potom končí v práčovni, kde sa perie pri najvyšších teplotách a  v pracích prostriedkoch namiešaných podľa špeciálnych receptúr.

Hygiena je v zdravotníckom zariadení na prvom mieste, zvlášť v čase zložitej epidemiologickej situácie. „Nedá sa ani presne povedať, koľko pracieho prostriedku minieme pri desiatkach ton bielizne, pretože sa dávkuje podľa typu a miery znečistenia daných textílií,“ vysvetľuje úvodom Katarína Škrovinová, konateľka firmy MÝVAL s. r. o., ktorá zabezpečuje pranie bielizne zo zvolenskej nemocnice.

Zaujímavosťou je, že každé pranie je špecifické, pracie prostriedky sú namiešané podľa špeciálnych receptúr obsahujúce bieliace a dezinfekčné prímesy. Samotným praním sa však proces nekončí. Kým sa dokonale čistá bielizeň dostane do nemocnice, pracuje na nej partia 13 ľudí rozdelených do štyroch skupín. Jedna skupina len perie, druhá bielizeň triedi a pripravuje na žehlenie, tretia suší a žehlí a štvrtá expeduje.

Zdravotnícka bielizeň sa dováža v textilných vreciach, ktoré sú po každom použití opätovne opraté a ošetrené dezinfekčným prostriedkom. Na niektoré oddelenia je bielizeň dovážaná v transportných vozoch, ktoré slúžia ako dvojitá ochrana. Prísne hygienické pravidlá platia aj pre transport použitej aj čistej bielizne. Na odvoz i dovoz sú vyčlenené samostatné vozidlá. V minulom roku bolo takto odvezenej až 128 ton použitej bielizne.