Kamaráti z vysokej školy Branislav Adam a Ľubomír Ďurišin vyrazili do Británie, kde na jednom z pretekárskych okruhov neďaleko Londýna v nedeľu odštartuje tohtoročný hobby pretek Mongol Rally. Ako názov prezrádza, cieľom ich cesty je až Mongolsko.

Nevyberú sa tam však priamo. Prejdú Českom i Slovenskom, no potom odbočia na Balkán aby prešli aj Tureckom, Iránom, Turkménskom či Uzbekistanom.

Zvolenčan Branislav Adam nám v rozhovore prezradil viac o tom, čo dvojicu mladých ľudí z kancelárií veľkých firiem vylákalo na dobrodružnú jazdu.

Čo vás viedlo k naplánovaniu takejto cesty?

Ľubo a ja sme strávili dlhšiu dobu v USA a ja aj v Kanade. Precestovali sme aj Európu a logicky sme sa pozerali po iných cestovateľských destináciách. Pravdu povediac sme ani nehľadali cestu, ako spoznať zrovna takéto krajiny, ale raz mi Ľubo poslal stránku projektu Mongol Rally a po prečítaní a pozretí videí od ľudí, ktorí túto trasu absolvovali, sa mi myšlienka zapáčila. Pol roka sme sa s tou myšlienkou pohrávali a koncom minulého roka sme sa na Mongol Rally 2017 prihlásili.

Čo vás teda motivuje?

Je to samotné dobrodružstvo a spoznanie iných kultúr na vlastnej koži. Nie ako turista so sprievodcom.

Prečo ste sa rozhodli pre starý Wartburg?

Jednou z podmienok rally je mať vozidlo s obsahom menším, ako 1,2 litra. Rozhodovali sme sa medzi viacerými autami. Fabia Combi, Subaru Libero, Fiat Panda a iné. Niekto nám ale zo srandy povedal Wartburg. Pozreli sme sa bližšie na vlastnosti tohto auta a očarila nás jeho jednoduchosť, pevnosť konštrukcie a minimum vecí, ktoré sa môžu pokaziť.

Čomu sa obaja venujete v bežnom živote?

Lubomir pracuje v UK na marketingovom oddelení spoločnosti ktorá predáva a distribuuje pneumatiky. Ja pracujem v Bratislave pre IT spoločnosť, kde som súčasťou tímu, ktorý sa zaoberá manažmentom zmien.

V rámci projektu ste jednak sami hľadali podporu pre jeho realizáciu, ale zároveň chcete pomôcť aj charitatívnym organizáciám. Akou formou?

Jednou z podmienok účasti je vyzbierať na charitu minimálne tisíc libier. Polovica by mala ísť na CollEarth – organizácii, ktorá prispieva k záchrane dažďových pralesov. Druhá polovica sumy pôjde na Hodinu deťom. Ľudí vyzývame, aby prispeli na tieto charity prostredníctvom našej iniciatívy. Jedna je prostredníctvom internetovej stránky a druhá možnosť je zaslanie SMS na číslo 800 v tvare MR17, ktorá má hodnotu 4 € a ide priamo Hodine Deťom. Finančné prostriedky získané z internetovej zbierky budú rovnako následne zaslané charitám.

Ako bude samotný pretek naprieč Európou a Áziou prebiehať, ako je organizovaný?

Slovo organizovaný nie je v slovníku účastníkov ani usporiadateľov tohto projektu. Usporiadateľ vám určí štart a cieľ podujatia a niekoľko check pointov v Európe. O viac sa nestará a všetko medzi tým je na vás. Práve v tom spočíta to dobrodružstvo. Každý rok sa na trasu k cieľu vydáva vyše tristo tímov z celého sveta. Poradie príchodu do cieľa nie je účelom tejto rally a aj z toho dôvodu je cieľ otvorený jeden mesiac.

Aktuálny priebeh jazdy zvolenských Wartburger Kings môžete sledovať na facebooku.