Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja dnes na tlačovom brífingu s novinármi predstavil projekt leteckej linky Sliač-Viedeň.

Ilustračné foto: Letisko Sliač

Letecká spoločnosť Job Air má od marca tohto roka spustiť leteckú linku Sliač-Viedeň. Podľa plánu by sa zo stredného Slovenska odlietalo dvakrát denne o 10:00 a 19:40, opačným smerom z Viedne o 8:50 a 18:30. Cieľom je prepojenie banskobystrického regiónu s celým svetom. V minulosti fungovala podobná linka medzi Sliačom a Prahou. Od spojenia s Viedňou si kraj sľubuje viac možností ďalšieho pokračovania do svetových destinácií a s tým spojený aj väčší počet pasažierov.

Podpora Banskobystrického samosprávneho kraja bude spočívať napríklad v spoločnej marketingovej stratégii s letiskom Sliač. V prvých mesiacoch podporí kraj dopravcu aj v prípade, že nebude mať dostatok cestujúcich. To však BBSK nepredpokladá. Okrem toho bude mať dopravca Job Air zvýhodnené letiskové poplatky.

Benefitom pre cestujúcich bude bezplatné parkovanie na Sliači, čím sa znížia náklady cestujúceho. Pre porovnanie za deň parkovania pýta Viedeň medzi 24 až 99,50 eur, Bratislava 18,20 eur za deň a Košice 11 až 43,20 eur.

Ako zdôrazňuje predložený materiál, cenu letenky zo Sliača treba vnímať v kontexte celkových nákladov cesty do svetových destinácií. Jedná sa o tranzitnú linku. Lietať sa bude 33 miestnym lietadlom SAAB 340B. Samotná cesta bude trvať 45 minút.

Spoločnosť Job Air bola založená v roku 1993. Zaoberá sa pravidelnou regionálnou dopravou, charterovou dopravou a prepravou nákladov. Prevádzkuje letecké linky Ostrava-Viedeň, Ostrava-Praha a Praha-Poznaň.