Festival Ekotopfilm – Envirofilm prinesie v utorok 11. februára do Domu kultúry ŽSR dokumentárne filmy, ktoré vás motivujú k zmene. Nebude chýbať sprievodná diskusia venovaná veľkým šelmám, inšpiratívni rečníci či Junior festival pre základné a stredné školy. Vstup na festival je voľný.

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm na Slovensko každoročne prináša široký výber celosvetovo oceňovaných dokumentárnych filmov zahraničnej i domácej produkcie.

V rámci celoročnej tour je snahou organizátorov prostredníctvom dokumentárnych snímok a sprievodných aktivít zvyšovať v regiónoch Slovenska environmentálne povedomie.

„Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta doposiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak, negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie. Ľudí však nechceme strašiť, chceme im naopak priniesť informácie a motivovať ich k zmene, možno aj trošku varovať. Je potrebné sa poučiť zo zlých návykov a naštartovať v sebe zmenu,‘‘ informuje o charaktere podujatia riaditeľ festivalu Peter Lím.

Festivalové podujatie vo Zvolene víta aj primátorka mesta Lenka Balkovičová. „Vo Zvolene o ochrane životného prostredia nielen hovoríme, snažíme sa k nej aj aktívne pristupovať.  Preto si vážime, že môžeme byť hostiteľom Ekotopfilmu, azda najznámejšieho festivalu upozorňujúceho na problematiku ekológie. Naše mesto sa hrdí titulom „mesto lesníctva“, krásy prírody môžu obyvatelia či návštevníci obdivovať priamo v jeho centre. Pýchou mesta je napríklad takmer nedotknutý park Lanice.“

Ekotopfilm odštartuje programom pre vopred prihlásené základné a stredné školy. V rámci Junior festivalu sa deti pomocou filmového plátna a sprievodných aktivít naučia napríklad to, ako chrániť životné prostredie. Festival bude následne pokračovať večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16.00 do 21.30 hod, prinesie široké spektrum tém. Nenechajte si ujsť jedinečné zábery vlčej svorky v nehostinnej tundre, naučte sa predchádzať vzniku odpadov, vyriešte dilemu udržateľného stravovania, predstavte si život bez hmyzu alebo sa inšpirujte príbehom odhodlanej aktivistky, novodobej Johanky z Arku.

Program je doplnený i o diskusiu, ktorá nesie názov Prírodný turizmus – šanca pre prírodu aj región, kde sa návštevníci o 18.00 hod, vďaka Zuzane Burdovej z Aevis n.o. dozvedia, či môžu uvedomelí turisti pomôcť zachrániť slovenskú prírodu pred devastáciou. Viac informácií o programe nájdete na nasledujúcej stránke.