Vymeniť auto za bicykel nie je až také náročné. Za nechuťou urobiť zmenu je zvyčajne strach či pohodlnosť.

Ak chcete ísť do práce na bicykli, jediné, čo naozaj musíte urobiť, je vstať skôr a cestu si trošku naplánovať. „Mnoho ľudí si myslí, že sa musia športovo obliecť, ale nemusia, my chodíme na bicykli aj v šatách či kabáte. Je to väčšia ,sranda´ a ľuďom okolo to robí radosť,“ hovorí Hapčová z Mestského úradu vo Zvolene a dodáva: „Samozrejme, niektorých ľudí odrádza to, že sa nemajú po príchode do práce kde osprchovať. Mnohé firmy však vedia ústretovo vyriešiť aj tento problém.“

Aj Zvolen pomaličky zápasí s dopravnými zápchami v ranných či poobedných hodinách, ktoré sa vytvárajú okolo podnikov, škôl či v centre mesta. „Vznikajú nepríjemné, kolízne situácie, ktorým by sa dalo vyhnúť. Treba si priznať, že ani zmeny dopravy a neustále rozširovanie parkovacích plôch nevyriešia problém preťažených ciest a zložitej dopravnej situácie v mestách,“ hovorí Dušan Gdovin, referent dopravy z Mestské úradu Zvolen.

Aj preto sa rôzne mestá či krajiny snažia podporovať iné druhy dopravy. „Chodiť pešo, autobusom či na bicykli je ekologickejšie, lacnejšie, aj zdravšie. Napríklad deti majú z toho zážitok. Pre zamestnanca je to zase účinné a efektívne cvičenie pred tým, ako príde do kancelárie, kde zvyčajne celý deň presedí,“ hovorí Andrea Štulajterová z Bankobystrickej cykloiniciatívy. Bicyklovanie podľa nej zapája svaly, posilňuje srdce a učí nás efektívnejšie dýchať. „Navyše, takáto preprava v meste môže byť paradoxne rýchlejšia ako preprava autom na upchatých cestách,“ dodáva koordinátorka projektu „Do práce na bicykli“.

Mnohé mestá zápasia s tzv. začarovaným kruhom. „Ľudia sa boja chodiť na bicykli, lebo cesty sú plné áut a nezodpovedných šoférov. Lenže, toto sa nezmení, kým sa vodiči nenaučia rešpektovať cyklistov a nezvyknú si na nich. A vodiči si zase nezvyknú na cyklistov, ak ich nebudú pravidelne na cestách stretávať,“ zdôrazňuje Štulajterová. Tento kruh sa dá podľa nej preseknúť len tak, že začneme viac jazdiť na bicykli a budeme ľudí, dopravujúcich sa ekologickejšie, podporovať. V tom môžu prispieť napríklad aj samosprávy zapojením sa do kampane „Do práce na bicykli“.

Tento rok ide už o šiesty ročník kampane, do ktorej sa Zvolen zapája od začiatku. Prihlásiť sa môžu 2 – 4 členné tímy z firiem alebo škôl a účastník musí mať viac ako pätnásť rokov. Menšie deti môžu chodiť v sprievode rodiča či niekoho staršieho. Súťaž je založená na dôvere , človek si denne zapisuje prekonané kilometre, ktoré sa za jednotlivé tímy spočítavajú. Na konci kampane sa kilometre a ušetrené kubíky CO2 spočítajú a vyhodnocujú sa najlepšie tímy z jednotlivých firiem a škôl. Kampaň prebieha od stredy 1. do piatka 31. mája, tímy sa môžu prihlasovať až do nedele 5. mája na stránke projektu.

„Okrem dobrého pocitu z pohybu a podpory ekológie môžu účastníci kampane získať aj ceny: elektrický či skladací bicykel, elektrokolobežku, zámky na bicykle a mnohé iné, “ povedal Marek Rojík, športový referent mestského úradu, ktorý je zároveň zvolenským koordinátorom kampane.

„Keď už nič iné, kampaň môže byť aj druhom ,team buildingu´ – zamestnanci robia niečo pre seba a robia dobré meno firme. Okrem toho si užijú spoločnú aktivitu, ktorá posilňuje tímového ducha,“ hovorí Štulajterová. To len potvrdzuje fakt, že chodenie do práce je okrem iného zábava. „Samozrejme, dôležité je dávať si na ceste pozor, vždy pri výjazde z križovatky udržiavať očný kontakt s vodičom, uvedomovať si svoju zraniteľnosť. To však neznamená strach, len opatrnosť,“ uzatvára Štulajterová.